Tartu tudengid plaanivad missiooni ning esimest püsivat baasi Kuul ({{commentsTotal}})

Rahvusvaheline Kuu väljakutse võistkond.
Rahvusvaheline Kuu väljakutse võistkond. Autor/allikas: Kuvatõmmis

Peamiselt Tartu ülikooli tudengitest koosnev tiim saadaks Kuule end ise lahtipakkiva Marsi-maja, mis võimaldaks seal luua esimese püsiva baasi. Just sellise projekti esitas “Drop the Base” nimeline võistkond Euroopa kosmoseagentuuri ehk ESA konkursile “Kuu väljakutse”. Kontinentidevahelise võistluse eesmärk oli koguda üliõpilastelt häid ideid ning inspiratsiooni edasiste kosmosemissioonide osas.

Kireva rahvusvahelise taustaga tiim “Drop the Base” pandi kokku roostekarva Physicumis, kus muuhulgas loetakse kosmosetehnoloogia sissejuhatavat kursust. Seda õpetav Andris Slavinskis rääkis, et kuulis ESA väljakutsest mõni kuu tagasi ning soovitas ka oma üliõpilastel konkursil kätt proovida. Seitsmest tudengist kuus ehk Joosep Kivastik Eestist, Rodion Krjutškov Venemaalt, Kristaps Dreija Lätist ja Sunjai Nakshatharan Indiast õpivad Tartu ülikoolis, peamiselt täppis- ja arvutiteadusi.

Mõnigi neist on varem osalenud tudengisatelliidi ESTCube-1 projektis. Lisaks eelnimetatutele teevad tiimis kaasa samuti TÜ-s õppivad Iaroslav Iakubivskii ja Vadym Ponomarov Ukrainast ning interneti abil annab oma panuse Sharad Chopra Indiast, kes möödunud suvel tegutses Tartu observatooriumis praktikandina.

Põhiosa tööst sai noortel novembriks tehtud ning esitatud, sealhulgas 30 leheküljeline missioonikavand. Kuna “Kuu väljakutse” on eelkõige ideede kogumiseks, anti võistlejatele vabad käed, ent arvestada tuli olemasoleva ja edasi arendatava tehnoloogia kasutamisega. Krjutškov märkis, et väga rangeid tingimusi tegevuste suhtes agentuur ette ei pannud: “Saime kasutada näiteid ESA kavandatavast projektist, mis kuulub HERACLES-e raamistikku ja selles soovitakse Kuu pinna uurimiseks kasutada inimeste ja robotite vahelist suhtlust.”

Kui teised võistkonnad keskendusid peamiselt sellele, et koguda Kuult proove või kasvatada seal toitu, siis Krjutškovi sõnul otsustas nende tiim võtta ette midagi tõeliselt suurt. Ehk nagu nimigi ütleb: panna Kuul üles baas, mis hiljem, oma uurimispotentsiaali täitnuna pakuks majutust näiteks kosmoseturistidele. Missiooni kavandamisel ette antud ajaraamistik oli piiratud aastatega 2020-2030, mis andis võimaluse võtta arvesse ka selleks ajaks toimunud võimalikku tehnoloogia arengut.

Nõnda keskendus meeskond ideele ehitada baas Kuu pinna alla, täpsemalt sealsetesse laavatunnelitesse. See lahendaks nii radiatsiooni kui ka äärmuslike temperatuurimuutuste probleemi. Missioon on kavandatud mitmetasandilisena: esmalt uuriks robotid ja droonid välja sobiva paiga, järgmises osas loodaks Kuule baas ning projekti kolmandas asuksid astronaudid kohapeal teaduseksperimente läbi viima.

“Tulime ideele kasutada baasi tarvis mooduleid ehk SHEE konsortsiumi nn. Marsi-maju,” ütles Krjutškov, kelle sõnul andis konsortsiumi esindaja neile ka head nõu. Etteantud ajaraam tingib Slavinskise hinnangul selle, et missiooni käigus pole võimalik kasutada uut tüüpi kulgureid või droone, küll aga saab rakendada eksisteerivat tehnoloogiat ning rakette.

Tiimi "Drop the Base" missiooniprojekti video.

Projekti õnnestumiseks jagasid “Drop the Base” liikmed omavahel ülesanded ära ning planeerisid hoolikalt tegevused. Kivastiku sõnul vaatasid meeskonnakaaslased kõik üksteise tehtud tööd üle, kasutades info jagamiseks veebis leiduvaid võimalusi ning kohtusid igal nädalal. Krjutškov lisas, et tehnilise raporti kirjutasid liikmed kokku võrgus: “Igaüks vastutas oma spetsiifilise sektsiooni eest, panime tehtu kokku, viimistlesime ja nõnda meie lõplik raport valmiski.” Samuti tuli tiimil võistluse tarbeks teha ettekandeposter ning projekti mõtet visualiseeriv video.

Tagantjärgi kiidavad osalejad aktiivset vaimu, mis tagas selle, et kui kellelgi sai oma töö valmis, siis ei jäänud ta uut ülesannet ootama, vaid pakkus teistele ise abi. TÜ-s doktorikraadi omandav Nakshatharani jaoks andis Kuu-projektis osalemine täiesti uusi teadmisi, sest noormees polnud varem kosmosetehnoloogiaga kokku puutunud. “Olen saanud hea pildi sellest, mida järgmise kümne aasta jooksul kosmoses vaja läheb ja suhelnud tiimi liikmetega väga erinevatel teemadel, kus igaüks on andnud oma sisendi ja ideesid,” rõõmustas Nakshatharan.

Ka Krjutškovi viis projekti juures töötamine kokku uue infoga, kuna varem tal nii detailseid teadmisi polnud. “Vaatasin ka seda, kuidas teised otsisid rakette, mida Kuule saata ja kuidas leiti ülejäänud tehnoloogilisi lahendusi. Kindlasti õppisin seeläbi palju kosmose kohta,” rääkis arvutiteaduste tudeng. Ka Kivastikku motiveeris projektis osalemine senisest enam kosmosetehnoloogiaga tegelema ning Dreija sõnul aitasid palju kaasa nii range tähtaja olemasolu kui ka fakt, et tiimi liikmed elavad erinevates riikides.

Novembri keskel valis ESA välja tudengitiimidest kolm finalisti, kes esitlevad oma töid detsembris Hollandis. “Drop the Base” seekord finalistide sekka ei pääsenud.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: