Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Novaatorit tunnustati teaduse populariseerimise auhinnaga

_
_ Autor/allikas: ERR

Tallinnas toimunud teaduskommunikatsiooni konverentsil „Mida üks ei jõua, seda üheksa jõuavad“ anti täna üle auhinnad aasta parimatele teaduse populariseerijatele. Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil” pälvis peapreemia ERR Novaator.

Kümnendat korda väljaantud auhindadega tunnustatakse teaduse populariseerimisega tegelevaid inimesi, et tõmmata suuremat tähelepanu ning anda hoogu teadust ja tehnoloogiat avalikkusele tutvustavatele tegevustele.

Laureaatide täielik nimekiri

Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise teaduse ja tehnoloogia süstemaatilise populariseerimise eest sai Mare Ruusalepp Tartu Observatooriumist pikaaegse astronoomia populariseerimise eest nii Tõraveres kui ka mujal Eestis. Ruusalepa panusena tuuakse esile Tõrvere Stellaariumi ja 1,5-meetrise teleskoobitorni ümbruse kujundamist, mis tõi külastajad ja eriti koolilapsed teadusasutusse, kus nad ühest küljest saavad näha teadlaste töötingimusi ning kõrgetasemelisi teadusriistu, kuid kus on nende jaoks ka sobiv ja atraktiivne ruum. 

Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine trükisõna abil”:
Peapreemia: MTÜ Loodusjakiri, juhatuse liige ja ajakirja peatoimetaja Indrek Rohtmets, ajakirja kauaaegne toimetaja ning pea- ja tegevtoimetaja Kärt Jänes-Kapp. Ajakiri Horisont 50 aastat Eesti teaduse populariseerijana – teadlaste tutvustamise ning humanitaar- ja reaalteadusi ühendava populariseeriva tegevuse eest;

Kategoorias „Tegevused/tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“:
Peapreemia: projekt „Euroopa Sotsiaaluuring Eestis“, projekti juht Mare Ainsaar (Tartu ülikool). Teadusprojekti tulemuste läbimõeldud ja laiaulatusliku populariseerimise eest;

II preemia: MTÜ TTÜ Robotiklubi, juhatuse liige Sigrid Münter. Noortele robootika ja insenerivaldkonna erialade tutvustamise ning populariseerimise eest TTÜ Robotiklubi töötubades;
II preemia: Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseumi uurimis- ja konserveerimisprojekt „Rode altar lähivaates”, projekti koordinaator Hilkka Hiiop. Projekti raames läbiviidud teaduse populariseerimise, humanitaar- ja reaalteaduste lõimimise ning pärandi laiema tutvustamise eest.

Kategoorias „Parim teadust ja tehnoloogiat populariseeriv teadlane, ajakirjanik, õpetaja”:
Peapreemia: Ave Vitsut (Viljandi Gümnaasiumi õpetaja) – Eesti I koolide teadusteatrite festivali korraldamise ning noorte ja õpetajaskonna hulgas loodusteadusliku maailmavaate levitamise eest;
II preemia: produtsent Ylle Rajasaar, pikaajalise keskkonnateemade ja teaduse populariseerimise eest meedias.

Kategoorias „Parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“:
Peapreemia: Noortele suunatud teadusvõistlus „Teaduslahing“, projekti koordinaator Kristi Parro, Elus teadus (Eesti Maaülikool). Võistluse algatamise ja korraldamise eest;

II preemia: „Garage48 Hardware & Arts“ ürituste sari, korraldajad Priit Salumaa (Garage48 SA), Alvo Aabloo (Tartu Ülikool), Anu Piirisild (Eesti Kunstiakadeemia), Indrek Rebane (Hedgehog OÜ). Ürituste korraldamise eest, mis on julgustanud koostööd ning uute tehnoloogiate rakendamist seni vähekasutatud aladel ja sihtrühmade seas.

II preemia: MTÜ Taibukate Teaduskool, tegevjuht Lilian Tambek. Loodus- ja reaalteaduslike oskuste arendamise ning valdkonna populariseerimise eest Viljandi maakonna noorte hulgas.

Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil”:
Peapreemia: ERR teadusportaal Novaator – portaali vastutav toimetaja Marju Himma-Kadakas. Tartu ülikooli ja Eesti rahvusringhäälingu teadusportaali premeeritakse teadusteemade ja teadlaste saavutuste laiapõhjalise ning professionaalse käsitlemise ja avalikkusele tutvustamise eest.

Auhindu rahastab haridus- ja teadusministeerium ning neid annavad koostöös välja haridus- ja teadusministeerium, Eesti Teaduste Akadeemia ja Eesti Teadusagentuur.

Elutööpreemia võitja saab 6500 eurot ning Stanislav Netchvolodovi skulptuuri „Möbiuse leht“ . Viies ülejäänud kategoorias on peapreemia suuruseks 2200 ja II preemia suuruseks 800 eurot . Kõik laureaadid saavad õiguse kasutada märki „Riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija“ .

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: