Astronoomid leidsid kaugeima teadaoleva Päikesesüsteemi objekti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Öpik-Oorti pilve siseosa objekt kunstniku nägemuses
Öpik-Oorti pilve siseosa objekt kunstniku nägemuses Autor/allikas: NASA/JPL-Caltech

Astronoomidele on silma jäänud Päikesest enam kui 103 korda kaugemal kui Maa tiirlev kääbusplaneet. Juhul, kui see järgneva aasta vältel tähele olulisel määral ei lähene, saab see pretendeerida kõige kaugema inimestele teadaoleva Päikesesüsteemi objekti tiitlile.

Vastupidisel juhul saab V774104'ks nimetatud kääbusplaneedi orbiiti selgitada Neptuuni gravitatsiooniliste mõjutustega. Tegu oleks tavalisema Kuiperi vöö objektiga. Astronoomid loodavad aga, et see paigutub samasse klassi Sedna ja 2012 VP113'ga, mille orbiit viib neid Päikesest enam kui tuhande astronoomilise ühiku kaugusele. Lähimas punktis asuvad need tähest 76 ja 80 korda kaugemal kui Maa.

Sedavõrd väljavenitatud orbiite Päikesesüsteemi teadatuntud struktuuriga seletada ei saa. Erinevate hüpoteeside kohaselt võivad need viidata tänaseni tabamatuks jäänud planeedisüsteemi äärealadel tiirleva või sellest väljalennutatud planeedile. Tõenäolisemalt peegeldavad orbiidid aga Päikesesüsteemi algusaegu, kui Päikesega samas gaasipilves tekkis veel mitu teist tähte, mis on tänaseks planeedisüsteemist eemaldunud.

V774104 avastati Hawaiil Mauna Kea mäe otsas asuva Subaru teleskoobi abil. Keha ereduse põhjal on selle läbimõõt vähemalt 500 kilomeetrit, tõenäolisemalt 800 kilomeetrit. Sama taevauuringu käigus leiti veel kümneid Päikesest 80-90 astronoomilise ühiku kaugusel asuvaid objekte. Kehade täpse orbiidi ja seega päritolu määramine võtab nende aeglase liikumiskiiruse tõttu aega vähemalt aasta.

Uurimistulemusi esitleti Ameerika Astronoomia Seltsi planeediteaduste osakonna aastakonverentsil.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: