Eestlaste osalusel loodud valijakompass aitab ameeriklastel presidenti valida ({{commentsTotal}})

Ameeriklaste versiooni Eesti valijakompassist Societly.com kasutatav USA ühe suurema üleriigilise meediakanali Fox News’i online-keskkonnas.
Ameeriklaste versiooni Eesti valijakompassist Societly.com kasutatav USA ühe suurema üleriigilise meediakanali Fox News’i online-keskkonnas. Autor/allikas: societly.com

Täna avatakse USAs presidendivalimiste valijakompass Societly.com. Eestlaste osalusel loodud valijakompassi on Ameerika presidendivalimiste jaoks arendatud üheskoos partneritega Euroopast ja Ameerikast.

Kompassi Societly.com üks asutajaid on Tartu ülikooli riigiteaduste instituudi teadur Kristjan Vassil, kelle juhtimisel valmistati kompassi arhitektuur ja arendus. „Erinevalt varasematest kompassidest on Societly tehniliselt paindlikum, võimaldades kompassi lihtsat skaleerimist erinevatele valimistele eri riikides ja keeltes,“ kirjeldas Vassil.

Societly.com loomisel on kriitilise tähtsusega olnud seniste valijakompasside arendamine Eesti ja Euroopa valimiste jaoks, kirjeldas Vassil. Samuti on oluline olnud Tartu ülikooli toetav keskkond, mis soosib teadusprojektidest saadud teadmiste rakendamist ühiskonnas.

Kompassi viimine maailma ühte suurimasse toimivasse demokraatiasse eeldab hästitoimiva rahvusvahelise meeskonna olemasolu.

Projektis osalevad teadlased ülikoolidest mõlemal pool Atlandi ookeani, sh Kalifornia Irvine’i, Stanfordi, New York’i ülikoolist, Euroopa ülikooli instituudist Itaalias ja Tartu ülikoolist. Societly tegevjuhtimist koordineeritakse Los Angelesist. Tehniliselt arendatakse projekti Tartus. Kompassi arenduspartner on Eesti tehnoloogiaarendusettevõte Voog.

Kompass koosneb 20 Ameerika poliitilise maailma relevantsest väitest ja võimaldab inimestel positsioneerida ennast 22 presidendikandidaadi suhtes. Kompass on inglise- ja hispaaniakeelsena suunatud ameerika valijale.

Tänasest on Societly.com kasutatav USA ühe suurema üleriigilise meediakanali Fox News’i online-keskkonnas. Meediapartnerluslepingud teiste rahvuslike meediakanalitega jõustuvad lähiajal.

Eestis on valijakompasse kasutatud 2009. aastast nii kohalike, riiklike kui ka Euroopa tasandi valimistel.

Tartu ülikooli ja rahvusringhäälingu koostöös loodud valijakompasse on kasutanud ligikadu kümme protsenti Eesti valijaskonnast. „Kompasside populaarsus Euroopa riikides on kasvamas, kusjuures riikides nagu Saksamaa, Šveits ja Holland kasutab tihti valimiste eelsel perioodil valijakompasse kuni veerand valijaskonnast,“ tõdes Vassil.

Toimetaja: Marju HimmaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: