Plankton peab soojenevas meres hästi vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Plymouthi merebioloogia laboratoorium

Kliimasoojenemisest tulenev kahju maailmamerede ülakihtides hõljuvatele fotosünteesivatele pisiolenditele, fütoplanktonile võib olla kõvasti üle hinnatud. Nii väidab Ameerika Ühendriikide Oregoni osariigiülikooli teadlane Michael Behrenfeld, kes on avastanud arvutusmudelites olulise vea.

See on iseenesest hea uudis, sest fütoplanktonil on maailmamere ökosüsteemis täita kandev roll. Fütoplankton on muule mereelustikule toiduks, see seob atmosfäärist endasse rohkesti süsihappegaasi ja toodab enam kui 70 protsenti atmosfääris olevast hapnikust.

Fütoplanktoni kogust hinnatakse satelliidilt tehtud piltide põhjal. Piltidelt paistab, kui palju on merede ülakihtides klofofülli, rohelist ainet, mille abiga plankton fotosünteesi teeb. Pilte uurides on teadlased märganud, et mida enam maailmamere temperatuur tõuseb, seda vähemaks klorofülli jääb.

Behrenfeld kirjutab nüüd ajakirjas Nature Climate Change, et klorofülli suur vähenemine ei tähenda sugugi veel fütoplanktoni suurt vähenemist. Tegelikult võib valgusolude muutudes muutuda klorofülli hulk planktoni sees, aga planktoni enda hulk jääda samaks. Piltidelt nähtud klorofülli hulga vähenemine on aga lihtsalt üsna juhuslikult sattunud kokku merevee soojenemisega.

Nii et fütoplanktoni hulk ei olegi siis ehk märgatavalt kahanenud ega tarvitse väga kahaneda ka temperatuuri mõnevõrra edasi tõustes.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: