Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ühislaul loob kiiresti ühtsustunde

Ühislaulu vägi on eestlastele teada – meenutame kas või laulvat revolutsiooni. Nüüd selgub ka briti teadlaste uuringust, et ühislaulul on võime luua ja tugevdada inimeste vahelisi sidemeid. Kuid mitte päris sel moel, nagu nad alguses arvasid.

Oxfordi ülikooli teadlased eesotsas Eiluned Pearce'iga uurisid, kuidas täiskasvanuhariduse kursustel osalenud inimeste ühtekuuluvustunne ajapikku kasvas. Nad jälgisid seitsme kuu jooksul laulurühma, loova kirjutamise rühma ja käsitöörühma õppurite omavahelisi suhteid. Selleks paluti rühmaliikmetel vastata asjakohasele küsimustikule kursuste alguses, keskpaigas ja lõpus, nii enne kui ka pärast iganädalast õppetundi.

Teadlased olid juba enne uuringut valmis tulemuseks, et laulurühma liikmed tunnevad seitsmekuulise kursuse järel suuremat ühtekuuluvust kui teiste rühmade liikmed. Ent mõnevõrra üllatavalt ei tulnud mitte seal see vahe sisse. Seitsme kuu järel oli ühtekuuluvus kõigis rühmades üsna ühesugune.

Mis aga lauljate puhul teistest erines, oli see, et ühe õppetunni jooksul kasvas ühtekuuluvustunne tunni lõpuks tunni algusega võrreldes rohkem kui teiste alade õppuritel. Nii et ühislaulu ühistunnet turgutav toime on tugevam pigem lühiajalises plaanis.

Arvestades seda, et laulmine on üle maailma kõigis kultuurides üsna sage tegevus, võib arvata, et sel on mingi tähtis mõte. Pearce ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Open Science, et arvatavasti ongi üks ühislaulmise ülesandeid tugevdada inimeste vahel sidemeid ja aidata inimrühmadel koos püsida.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: