Noorma: üha olulisem on osata enda kitsa eriala kõrval näha suurt pilti maailmast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mart Noorma.
Mart Noorma. Autor/allikas: Peeter Langovits/PM/Scanpix

Teadlastel on palju häid ja tarku mõtteid. Teadussaade “Labor” annab teadlastele võimaluse mõtiskleda ükskõik millisel teemal ning toob need mõtted uues rubriigis teadlase kommentaar ka kuulajateni. Esimesena andis teadlase kommentaari Tartu ülikooli õppeprorektor, tudengisatelliidi eestvedaja ja teadusajakirjanduse sõbra tiitliga pärjatud Mart Noorma.

“Mõtleme veidi selle üle, millist haridust on meie noortele vaja,” teeb Mart Noorma üleskutse. Ta soovitab alustada veidi kaugemalt – ühiskonna arengu vaatlemisest. Igapäevatoimingute keskel pole inimestel sageli aega mõtiskleda selle üle, miks ühiskonnas on asjad korraldatud viisil, nagu nad on.

“Kui tuhandeid aastaid tagasi pidid ühe kogukonna inimesed ühiselt täitma peaaegu kõiki rolle laste harimisest küla kaitsmiseni, siis ühiskonna arenguga tekkis spetsialiseerumine ja rollide jaotumine.” See võimaldab tänapäeva ühiskonnas pühenduda oma rolli täitmisele ning keskenduda ühele asjale, mis omakorda aitab tagada professionaalsuse.

Samal ajal aga jääb inimestel üha vähem aega suure pildi nägemiseks ja mõistmiseks.

Mart Noorma juhib tähelepanu asjaolule, et ajal, mil transpordi- ja kommunikatsioonitehnoloogia on asetanud maailma meie käeulatusse, on probleemid muutunud üleilmseks. Nende lahendamiseks on vaja paljude riikide ning valdkondade koostööd.

“Mitmed rahvusvahelised uuringud näitavad, et kuigi peame endiselt olema oma erialal väga pädevad, on aasta-aastalt järjest tähtsam suure pildi mõistmine, oma eriala ja muu ühiskonna vahelistest seostest arusaamine.”

Darwini evolutsiooniteoorias sedastatu kehtib endiselt: ellu jääb see, kes suudab muutuva keskkonnaga kõige kiiremini kohaneda. Mart Noorma sõnul tasub siinkohal vaadata haridussüsteemi. Tänapäeval tähendab kohanemine, et üldhariduses on olulisim omandada suurepärane suhtlemisoskus, kõrghariduses analüüsivõime ka koostööoskus ettevõtlusega.

Kuula tervet Vikerraadio teadussaadet "Labor", kus muuhulgas oli juttu, kuidas töötab privaatsust säilitav andmetöötlusprogramm Sharemind, kuidas digitaaltehnika humanitaarteadustesse tungib ja kuidas võita tänavu üle-Euroopaliseks laienev teadusfotovõistlus.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: