Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sigaretisuits teeb piimahambasse augu

Foto: Laura Nawrocik/Creative Commons

Suitsetamine on kahjulik ja mitte ainult suitsetajale endale, vaid ka neile, kes sattuvad sisse hingama niinimetatud teisest sigaretisuitsu. See on üldjoontes muidugi üsna ammu üsna hästi teada, aga väga tähtsaid täpsemaid üksikasju selgitavad teadlased välja tänase päevani.

 

Nüüd on jaapani teadlased näiteks välja selgitanud, et teisene sigaretisuits võib väikeste laste väikestesse piimahammastesse auke teha ja mõnikord isegi päris suuri.

Koji Kawakami Kyoto ülikoolist ja ta kolleegid uurisid ligi 77 000 Kobe linnas elava lapse hambatervise-andmeid, mida sealsetes tervisekeskustes oli kogutud kõigepealt siis, kui lapsed olid äsja sündinud ja seejärel veel siis, kui nad olid saanud nelja- ja üheksakuuseks ning pooleteise- ja kolmeaastaseks. Laste vanemate seas tehtud küsitlustes uuriti, kas kodus võib laps teisese sigaretisuitsuga kokku puutuda, aga ka mida ta sööb ja kuidas tema hammaste eest hoolitsetakse.

Selgus, et veidi enam kui pool neist lastest puutuski teisese sigaretisuitsuga kokku, aga hambakaariese juhtumeid esines ligi viiendikul. Kui aga teadlased analüüsisid, kuidas suitsukokkupuute- ja kaariesejuhtumid omavahel kokku sobitusid, siis tuligi välja, et need juhtumid saavad ühtede ja samade laste juures kokku sagedamini, kui nad saaksid päris juhusliku jaotuse põhjal.

Täpsemalt kirjutavad Kawakami ja kaasautorid ajakirjas BMJ, et kokkupuude teisese sigaretisuitsuga näiteks nelja kuu vanuses tõstab lapse kaarieseriski umbes kaks korda.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: