Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti alustab IKT tippkeskuse loomist

Kevadel selgus, et Eesti IKT tippkeskuse taotlus pääses Horizon 2020 Teaming üleeuroopalise konkursi teise vooru, kus valitakse 31 finalisti hulgast välja kuni üheksa uut tippkeskust, mille arendamist toetatakse Euroopa Liidu poolt kuni 15 miljoni euroga. Tippkeskuse tegevusest saaks osaliste sõnul kasu eelkõige teadus, kuid seeläbi ka ettevõtted ja kogu ühiskond.

„Eestis on teaduse probleem see, et ta on veidikene killustunud, ta on veidikene liiga väike. Tippkeskus aitab tõsta oluliselt Eesti teaduse nähtavust, aitab fokusseerida vahendeid, aitab luua uusi uurimissuundi, mille tavaline rahastamine ei ole Eestis väga lihtne praegusel hetkel. Nii et tippkeskus aitab just sellisele teaduse mõjususele inimeste kontsentreerimise kaudu kaasa,“ laiendas Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja Jaak Vilo.

Vilo sõnul hakatakse tippkeskuses tegelema erinevate väljakutsetega, millega ühiskond praegu silmitsi seisab. „Ühelt poolt tarkvara ja teenused, mida interneti kaudu kasutatakse, muu hulgas ka riigi IT-teenused, kogu ID-kaardi tugi jne. Teiselt poolt on asjad, mis on internet, on robotid, mida on vaja juhtida, ja kõik see riistvara ja tarkvara vaheline liin. Kolmas suund on see, et ükskõik, mida teeme me internetis või IT-poole peal, peab olema turvaline ehk kogu see küberturbe temaatika, andmeturve, krüptograafia, tuleviku kvantkrüptograafia jt sellised valdkonnad,“ lisas professor.

Kuigi kuni üheksa parimat tippkeskust saavad Euroopa Liidult umbes 15 miljonit eurot toetust, peab riik olema valmis omalt poolt investeerima 2-3 korda nii palju. TTÜ infotehnoloogia teaduskonna dekaani Gert Jervani sõnul ongi esimeste sammude seas riigiga kokkulepete saavutamine. „Me peame väga palju adresseerima enda huvigruppe, et tagada vajalikud investeeringud tulevikuks. Samuti me peame kindlasti ka detailselt läbi analüüsima loodava keskuse mõju, vaadata selle jätkusuutlikkuse peal,“ nentis dekaan.

Järgmiseks suveks peab välja töötama arengukava ja finantsplaani. „Alates suve keskpaigast on toimunud tihe töö selle keskuse nii eesmärkide püstitamisel kui ka lühiajalises ja pikaajalises vaates tegevuste planeerimises, et saavutada meie põhilised eesmärgid, mis siis oleks teaduse kriitilise massi suurendamine Eestis eelkõige IT-valdkonnas, sest kuigi me oleme Eestis IT-lahendustes väga tublid, siis kindlasti tulevikuarengute toetamiseks on vaja seda järgi aidata ka teaduse poole pealt,“ sõnas Jervan

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: