Folkloristide konverents võtab fookusesse kontaktid ja konfliktid   ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tänavuse konverentsi teemaks on “Kontaktide ja konfliktide folkloor”
Tänavuse konverentsi teemaks on “Kontaktide ja konfliktide folkloor” Autor/allikas: Sven Paulus / ERR Novaator

Viies rahvusvaheline noorte folkloristide konverents toob 7.–9. oktoobrini Viljandisse ligi 50 folklooritundjat. Foorumi fookuses on folkloor kui inimeste ja kogukondade ühendaja ja lahutaja ning hoiakute kujundaja. ERR Novaator palus konverentsist lähemalt rääkida Tartu ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule lektoril Elo-Hanna Seljamaal.

Sel nädalal algab Viljandis folkloristide konverents, millega on täpsemalt tegu?

Tegemist on järjekorras viienda rahvusvahelise noorte folkloristide konverentsiga ja esimene kokkusaamine toimus 2011. aastal Tartus. Sellest ajast saadik on üritus kasvanud ühepäevasest kokkusaamisest kolmepäevaseks tiheda programmiga konverentsiks. Seekord korraldame konverentsi koostöös TÜVKA rahvusliku käsitöö osakonnaga ja kui Viljandis on rohkem praktiline ja rakenduslik lähenemine kultuurile, siis Tartus on see akadeemilisem. Me loodame, et see konverents on esimene samm ja koostöö institutsioonide vahel edaspidi tugevneb.

Milline on konverentsil osalevate folkloristide taust?

Eestis on pikk noorte folkloristide ja etnoloogide konverentside traditsioon ja seal esinevad enamasti kraadiõppurid ning bakalaureusetudengid. Ka ingliskeelsele foorumile on oodatud edasjõudnud bakalaureuseõppurid, kraadiõppurid ja hiljuti kraadi kaitsnud noored uurijad, et tutvustada oma töid rahvusvahelisele seltskonnale.

Igal aastal on konverentsil olnud oma teema ja tänavu on selleks “Kontaktide ja konfliktide folkloor”. Alati on esinejaid, kes lähtuvad väga selgelt teemast ja ka neid, kes sobitavad oma isiklikud uurimishuvid konverentsi eesmärkidega. On neid, kes teevad välitöid traditsioonilist eluviisi järgivate väikerahvaste juures või linnakeskkonnas, aga ka neid, kes tegelevad folkloristika või etnoloogia ajalooga. Samuti osaleb etnomusikolooge ja sotsioloogilisema lähenemisega uurijaid. Meetodite ja teemade poolest on esindatus väga lai.

Miks on seekord fookuses kontaktide ja konfliktide folkloor?

Folkloori nähakse sagedamini millenagi, mis inimesi ühendab, olgu siis rahvuspõhiselt või mõne muu ühise tunnuse alusel. Samas toimub folkloori kaudu kaudu ka piiride tõmbamine oma ja võõra vahele ja seda eriti konfliktiolukordades, kui muidu võibolla isegi tähtsusetud erinevused muutuvad äkki identiteeti määravaks. Konverentsi teemavalikuga soovime tähelepanu pöörata folkloori nii liitvale kui lahutavale kasutusele ja potentsiaalile.

Viimasel ajal räägitakse Euroopas üha kõvemini nö kultuurisõjast, olgu see siis kristliku või islami maailmapildi vahel. Milliseid lahendusi võiks folkloristika siinkohal välja pakkuda?

Kas just lahendusi, aga folkloristlik lähenemine võimaldab uurida, kuidas inimesed oma argielus erinevaid konflikte lahendavad ja mõtestavad. Konverentsil on meil näiteks terve paneel, mis tegeleb Venemaa ja Ukraina vahelise konflikti mõtestamisega folkloristlikust perspektiivist, uurides, kuidas inimesed meediast kuuldut-nähtut tõlgendavad, millist rolli mängisid Maidanil erinevad protestilaulud, aga ka konfliktiga seotud värvisümboolikat ning meeme. Ilmneb, et näiteks uudiste tõlgendamise osas on rohujuuretasandi pilt palju mitmekesisem, kui meie siin Eestis ehk arvame. Ka Venemaal on inimesed oma argielus ise tähenduste loojad ja panevad kokku pildi, mis sageli erineb ühel või teisel viisil ametlikust tõest.

Samuti aitab folkloristika mõista erinevaid strateegiaid, mida vähemuste esindajad kasutavad suhetes enamusega ja vastupidi või mille abil samal territooriumil koos elavad rühmad lahendavad erimeelsusi ning loovad nii ühisosa kui ka erinevusi. Folkloristika aitab välja tuua vaatekohtade paljusust.

Millest kõneles William Westerman Tartus peetud avaloengus?

Konverentsil on kaks plenaaresinejat. Aleksander Panchenko Venemaalt pidas Viljandis ettekande vandenõuteooriatest, keskendudes teooriale, mille järgi asub Brüsselis Euroopa Liidu peakorteris läbi mitme korruse ulatuv tõeline koletislik kõigi maailma inimeste kohta andmeid jäädvustav koletislik arvuti. Teise plenaarettekande peab William Westerman USA-st, kes räägib rahvapärastest kliimamuutuse vastu protesteerimise viisidest Vaikse ookeani saarestiku elanike näitel.

Eile pidas Westerman konverentsi sissejuhatava loengu Tartus, mis käsitles muuseume pagulaste kaasamise paigana. Westerman on USA-s töötanud väga pikalt erinevate pagulaste ja sisserändajate kogukondadega. Samuti on ta ise muuseumites töötanud ja kureerinud ning aidanud korraldada näitusi, mis käsitlevad pagulaste kultuure ja nende kohanemist uuel asukohamaal.

Tartus peetud loengus kõneles ta muuseumite, raamatukogude ja mingil määral ka koolide rollist vaba ruumina, kus saab vahetada mõtteid probleemide üle, millega pagulased ning neid vastuvõttev ühiskond maaldevad. Muuseumitel on võimalus toimida kohtumise paikadena, kus saab jutustada väga erinevaid lugusid ja dialoogis olla. Mõlema plenaarettekandja loengud on UTTV koduleheküljel järelvaadatavad.

Millised on hetkel Eestis folkloristide seas kõige populaarsemad teemad?

Eestis, nagu mujalgi maailmas on folkloristid ametis interneti ja seal toimuva folkloorse kommunikatsiooni ning suhtluse mõtestamisega. Kui vaadata meie kraadiõppureid, siis mitmed neist uurivad usundilist mõtlemist tänapäeval ja suhtumist alternatiivmeditsiini. Ka hiljaaegu palju poleemikat tekitanud kloordioksiidi juhtum on käsitletav rahvausundi ja rahvameditsiini võtmes.

Folkloristika perspektiivist on oluline anda sõna erinevatele osapooltele ning püüda mõista, miks miski inimestele korda läheb ja kuidas nad ise seda mõtestavad ning oma maailmapilti sobitavad. Tegeldakse ka rändekogemuse uurimisega ning kindlasti on folkloristidel pagulaste teema käsitlemisse üht-teist lisada. Samas jätkub regilaulude, muinasjuttude ning teiste vanemate folkloorižanride uurimine ja Eesti Rahvaluule Arhiivi kogudest leiduva analüüsimine.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: