Horisondi peatoimetaja: ajakirjal on oma nišš olemas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR

Septembri lõpus selgus, et keskkonnainvesteeringute keskus vähendab MTÜ Loodusajakirjadele antava toetuse hulka poole võrra, seades ohtu Horisondi jätkuva ilmumise. Ajakirja peatoimetaja Indrek Rohtmets ja ajakirja Imeline Teadus vastutav väljaandja Rain Väät nendivad, et Horisondil on oma nišš olemas ja ilmumine sõltub pigem riigi prioriteetidest.

Nii Väät kui ka Rohtmets leidsid Vikerraadio saates „Uudis+“, et uute populaarteaduslike teadusajakirjade turule tulek pole Horisondi positsiooni otseselt kahjustanud. „Imeline Teadus hakkas ilmuma praeguseks viis aastat tagasi ja niipalju, kui minul andmeid on, oli ka viis aastat tagasi Horisondi ärimaht ja tiraaž laias laastus samasugune. See ei ole kindlasti kordades kukkunud,“ märkis Väät.

„Horisondi lugejaskond on püsinud väga stabiilsena. Isegi kui meil oli siin masu ja kriisiaeg, püsisid numbrid enam-vähem samal tasemel. /.../ Igal juhul ei pea punastama peeglisse vaadates. Kultuuriajakirjana oleme teiste kultuuriajakirjade seas oma näitajate poolest pigem eesotsas kui tagaotsas. Nende numbritega on igati põhjendatud selle ajakirja välja andmine,“ lisas Rohtmets.

Peatoimetaja tunnistas, et üldine meediamaastik on tänapäeval teistsugune kui 30-50 aastat tagasi, mil Horisont ilmuma hakkas, ja inimestel on oluliselt rohkem valikuid. Samas rõhutas ta, et ajakirjal on oma kindlad nišid olemas ka praegu. „Horisont lähtub eelkõige sellest, et me pakume võimalust süveneda. Meie artiklid ei ole ehk mõne arvates kõige kergemakaalulisemad, kuigi need on hästi korralikult toimetatud ja peaksid olema arusaadavad igaühele, kes on keskkoolis käinud,“ sõnas Rohtmets.

Samuti tõi ta välja Horisondi pikaajalise koostöö eesti teadlastega, mis on tema hinnangul üheks teguriks, miks ajakiri on ilmunud nii pikalt. „Tegemist on eesti ajakirjaga, see on osa eesti kultuurist. Meie autorid on 100-protsendiliselt on eesti teadlased ja vahetevahel eesti teadusajakirjanikud,“ laiendas peatoimetaja.

Väät nentis, et ajakirja kõrge taseme ja praeguse meediamaastiku tõttu on hetkel raske Horisondi toimetajaskonnale soovitada, mida nad lugejaskonna kasvatamiseks tegema peaksid. „Kui me oleksime praegu ajas viis-kuus aastat tagasi, siis ma julgeks kindlasti soovitada Horisondile muutuda teadlikult selliseks laiemale publikule lugemist pakkuvaks väljaandeks, aga kuna meil on praeguseks olemas National Geographic, Imeline Ajalugu, Imeline Teadus, Geo, siis see soovitus ei ole enam aktuaalne,“ leidis ta.

„Mõlemad ajakirjad (Imeline Teadus ja Horisont) on väga head ja neil on omad nišid. Küsimus ongi selles, kas Horisont ongi riigi poolt vaadates nii oluline, et siia raha paigutada,“ lisas Väät.

„Me ei kavatse kindlasti ühtegi teist väljaannet hakata kopeerima, meil ei ole selleks mitte mingisugust vajadust, Horisont on küllaltki selgelt väljakujunenud näoga eesti ajakiri,“ rõhutas Rohtmets.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: