Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jahuussid lagundavad plasti

Plastvahtu järavad jahuussid.
Plastvahtu järavad jahuussid. Autor/allikas: Wei-Min Wu et al.

Plastist ja plastpakenditest on saanud elu lahutamatu osa. Kord kasutatuna jõuab neist suurem osa otse prügimäele või ka maailmamerre, kus võib nende lagunemine võtta tuhandeid aastaid. Stanfordi ülikooli inseneride uue töö põhjal võivad appi tulla jahuussid. Plasti toidul kasvavad vastsed muudavad polümeerid süsihappegaasiks ja biolagunevateks molekulideks.

Sama töörühm eesotsas Wi-Min Wuga oli varem täheldanud, et lõuna-aialeedikute vastsete soolestikus elavad mikroobid suudavad lagundada polüetüleeni. Plasti, mida kasutatakse näiteks kilede ja kilekottide valmistamiseks. Värskes uurimuses söödeti aga jahuussidele polüstüreenil põhinevat Styrofoami, mida peeti seni biolagunematuks ja seega tõsisemaks keskkonnaprobleemiks.

Laborikatsetes selgus, et sadakond vastset suutsid päevas süüa ligikaudu 34-39 milligrammi vahtu, mis on võrdne väiksemat sorti tableti kaaluga. Pool Styrofoamist muutus jahuusside soolestikus mikroobide abil süsihappegaasiks. Pool väljutati aga tillukesi jänesepabulaid meenutavate tükikestena, mis sobiks töörühma hinnangul taimedele juba sobilikuks kasvupinnaseks. Jahuusside enda tervist plastitoidul elamine ei kahjustanud.

Järgmise sammuna plaanib Wu kolleegidega uurida, kas jahuussid suudavad mikroobide abiga lagundada ka näiteks tekstiilitoodetes ja autoosade valmistavatel kasutatavat polüproüleeni, kreemides niisutajatana rakendust leidvaid mikrohelmeid ja bioplastikut. Töörühm loodab, et selle käigus leitakse uusi plasti lagundamiseks sobivaid ensüüme ja vihjeid biolagunevate plastide loomiseks.

Uurimus ilmus ajakirjas Environmental Science & Technology.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: