Kristjan Port: telefoniihalus sunnib maitsma kodutu elu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

iPhone'i ihalejad Tokyos.
iPhone'i ihalejad Tokyos. Autor/allikas: Kim Kyung-Hoon/Reuters/Scanpix

Youtube'i ilmus septembri keskel video intsidendist Prantsusmaal, milles loomakaitse seltsi kuuluv meeskodanik rüseleb kellegi kodutuga, et saada tema käest oma kätte viimase süles olnud kutsikas.

Loomakaitsja lahkub sündmuste keerisest võidukalt, kandes koerakese ebainimlikest tingimustest võimalikult kaugele, jättes maha meelepahas ja kaotusahastuses karvakoonu poole sirutatud kätega kodutu. Võitjate poolel on veel kaadris üks loomakaitse seltsi daam, kes hüüab ilmselt filmija poole midagi teemal, et seadus ei luba. Võimalik, et ta pidas silmas, mida seadus arvab koera elust kodutu seltsis.

Juhtunut käis lühikese ajaga videopilti vaatamas pool miljonit inimest ja 150 000 kirjutasid alla petitsioonile sooviga loomakaitsjate tegevuse uurimiseks. Loo moraal ei puuduta loomulikult loomakest, vaid seda, et kodutut ei võtnud keegi sülle ega toimetanud inimlikemasse tingimustesse.

Too lugu võiks jääda tehnoloogiakommentaarist välja, kui eelmisel nädalal polnuks paljude arenenud riikide suurlinnades inimesed pidanud lageda taeva all seisma, istuma, magama ja uuesti seisma ja nii mitu päeva järjest, väidetavalt mõnes kohas koguni terve nädal. Olnuks siis tegemist kodutulaadsete tänaval ööbimisega harjunud inimestega, aga need olid tõenäoliselt iga mõõdupuu järgi ja enamustel juhtudel täiesti normaalsetest kodudest tänavale aetud peamiselt noored inimesed.

Tänavale ei ajanud neid kuri kasuema, loodusõnnetuse ega tulekahju hävitatud elamine, vaid unikaalne usurituaal. Selle usu järgi muutub elu olulise sammu võrra täiuslikumaks hetkest, kui saad endale kõige värskema Apple valmistatud telefoni.

Käes on Apple'i nn „s“ aasta. Eelmist, umbes 300 päeva vanust telefonimudelit ei asenda uus revolutsiooniliselt suurema järjekorra numbriga väljalase, vaid vanale järgunumbrile lisatakse „s“ tähis. Seega oli tegemist iPhone 6s müügi alustamisega. Välimuselt on telefon samasugune nagu eelmine. Siiski, et keegi ei arvaks, nagu elaksid kiviajas, paistab kõrvaltvaatajate suunal telefoni tagaküljelt suur „S“ täht ja telefoni võõp hõõgab roosat kulda.

Kiirem protsessor, parem kaamera ja uudne 3D-puuteliides pakuvad omanikule kindlasti omajagu rõõmu, aga kardetavalt, kui oleksid koer, siis prantsuse loomakaitsjad viiksid su tänavalt koerte varjupaika, ignoreerides sinu niutsusid, miks sa pead mitu päeva järjekorras külmetades telefoni ootama. Kuid kuna tegemist on inimestega, jäeti nad Apple turunduse armutusse meelevalda.

Maailma esimesed Apple'i õndsad inimesed elavad tõenäoliselt Austraalias, kuna nemad on uuele päeval kõige lähemal. Vahest valgustab sealne infokuma meid ka teises inimliku heaoluga seotud küsimuses. Ajal, kui maailm spekuleerib, kas Facebook peaks kasutama mitte-laikimise nuppu, saab ebasõbralikkuse sõnumit edastada vanamoodsamal moel kedagi ära-sõbrastades.

Austraalias, Tasmaanias leidis aset juhtum, milles kinnisvarafirmas töötavatest kolleegidest eemaldas üks osapool oma Facebooki kontolt kolleegilt sõbra staatuse. Selle peale kaebas sõbra staatuse kaotanud osapool kolleegi kohtusse, süüdistades teda terroriseerimises, ängistuse ja depressiooni põhjustamises. Süüdistuskokkuvõttes nimetatakse 18 ebainimliku kohtlemise episoodi alates sellest, et teda ei tervitatud hommikuti, talle ei jagatud dokumentidest fotokoopiaid, mida teised kolleegid said jne.

Ühel päeval, kui neiu pöördus probleemse kaebusega ärijuhi ja tema abikaasa poole, olevat esimene iseloomustanud teda kui nurjatut väikest kooliplikat, kes jookseb õpetajale kaebama. Vahetult pärast seda intsidenti avastaski ta lõpliku kirstunaelana inimväärikuse kirstu kaanes, et teda on juhi poolt ärasõbrastatud.

Neiu kaotas töövõime ja otsis abi psühholoogilt. Mõni aeg hiljem jõudis juhtum Austraalia töövaidlusi lahendava õiglase töö komisjoni. Oma otsuses iseloomustas komisjoni esindaja, et töökoht on ära-sõbrastamisega demonstreerinud emotsionaalse küpsuse puudumist. Seega oli töökoht süüdi inimese heaolu kahjustamises. Kas pole hea, et loomadel puudub Facebook?

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: