X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kliimamuutus lühendab mesilaste keelt

Kliima muutub ja suunab seejuures juba evolutsiooni. Ameerika teadlased on avastanud, et kohalike mesilaste keel on jäänud viimastel aastakümnetel lühemaks. Põhjuseks peetakse seda, et kliimamuutuse tulemusel on vähenenud piklike õitega taimeliikide arvukus.

 

Mõned mesilasliigid olid selliste õitega kohanenud sel moel, et nende keel oli evolutsiooni käigus arenenud nii pikaks, et nad said õie põhjast nektari kätte. Nüüd aga on evolutsiooni surve pikakeelsusele järele andnud ja järele on andnud ka keele pikkus.

Nicole Miller-Struttmann New Yorgi osariigiülikoolist ja ta kolleegid uurisid andmeid, mis olid aastail 1966-1980 ja 2012-2014 kogutud Colorado osariigi mägialadelt tegutseva kahe pikakeelelise mesilasliigi kohta. Nad kirjutavad nüüd ajakirjas Science, et andmetest tuleb välja mõlema liigi keele märgatav lühenemine.

Analüüs näitas, et keele lühenemise põhjuseks ei ole olnud mesilase keha üleüldine kahanemine ega piklikuõeliste taimede eneste evolutsioonilised muutused, vaid just piklikuõieliste taimeliikide arvukuse langus, mille põhjuseks võib pidada kliimamuutust.

Täna möödub kümme aastat ka saate „Labor“ algusest. Tähtpäeva puhul toimub saate avalik salvestus Tartu vanas kammivabrikus Teguri 28a kell 17.00.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: