Kaelkirjakud jõmisevad öösiti kumedalt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Rex Boggs/Creative Commons

Koer haugub, hunt ulub, lõvi möirgab. Kuid mis häält teeb kaelkirjak? Vaat ega ei tulegi kohe ette. Tuleb välja, et ega teadlased ka neid kaelkirjakuhääli väga hästi ei tea.

On kuulda olnud, et läbi nina nad mõnikord puhisevad, aga mis häält ja mis puhul nad täpselt kõriga teevad, see on jäänud seni üsna segaseks. On arvatud, et sellise pika kaelaga ongi raske kõrihäält kuuldavale tuua. Teisalt, kaelkirjakud on karjaloomad ja võiks oletada, et heliline infovahetus kuluks neile omavahelise suhtlemise hõlbustamiseks tegelikult ära küll.

Angela Stögel Austriast Viini Ülikoolist otsustas asja selgust tuua ja seadis kolmes Euroopa loomaaias üles mikrofonid. Kokku ligi tuhandet tundi helisalvestisi hiljem üle kuulates oligi kuulda, et öisel ajal hakkas kaelkirjakuaedikust kostma kumedat jõminat. See ei olnud mingi täiesti ühetasane jorin, vaid ikkagi üsnagi vahelduv.

Stögel kirjutab koos kaasautoritega ajakirjas BMC Research Notes, et selliste häälitsustega võiksid kaelkirjakud kindlasti üksteisele mingeid sõnumeid edastada. Aga kas ikka edastavad ja kui, siis milliseid, seda tuleks veel edasi uurida.

Kahjuks ei võtnud Stögel kaelkirjakuid samal ajal ka videosse, nii et ei ole täpselt teada, mida nad häälitsemise ajal ise tegid. Võib-olla annavad nad üksteisele lihtsalt rahustavalt teada, et nad on läheduses. Aga võib-olla häälitsevad nad nõnda ka tahtmatult, läbi une.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: