Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kalle Kirsimäe loeng: "Ei hõbedat ei kulda…?"

Foto: Sven Paulus/ Tartu ülikool

Täna toimus ERR Novaatori sügissemestri teine otseülekanne Tartu ülikooli geoloogia ja mineraloogia professori Kalle Kirsimäe loengust “Ei hõbedat ei kulda…?”. Loengus rääkis professor Kirsimäe maavaradega seotud rikkusest.

"Maavara on rikkus, aga ainult siis kui seda kasutatakse. Muidu on see lihtsalt mingi kivi,” ütleb Kirsimäe. “Kivi ei pidavat küll kõdunema, kuid see muutub rikkuseks vaid siis kui seda on kellelegi vaja, kui see on õigel ajal ja viisil kaevandatud ning väärtusahelas võimalikult kalliks töödeldud.”

Maavara on riigi võimalus rahvusliku majanduse alalhoidmiseks ja oma elanike elatustaseme tõstmiseks. Targalt ja säästlikult kasutatud maavara annab samuti võimaluse otsida majandust edendavaid suundasid-võimalusi selleks hetkeks, kui seda maavara enam ei ole või keegi seda enam ei vaja.

Üldiselt arvatakse, et Eestis on, mida kaevata ja riigi ning tema elanike hüvanguks näiteks energiaks põletada või töödelda. Ent kui rikas on Eesti maapõu tegelikult ja kas meil on tarkust sinna peidetud "kullakoormate" leidmiseks ja kasutamiseks, kuuleb lähemalt Kalle Kirsimäe loengus.

Tartu ülikooli loengusarja „Rikkusest eri teadusalade vaatenurgast” sügissemestri teise loengu “Ei hõbedat ei kulda…?“ peab TÜ geoloogia ja mineraloogia professor Kalle Kirsimäe kolmapäeval, 23. septembril TÜ loodusmuuseumi õppeklassis (Vanemuise 46). Kõik huvilised on oodatud!

Toimetaja: Sven Paulus; Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: