Taimkattepiir on mägedes kõrgemale tõusnud   ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Naia Morueta-Holme

On hulk inimesi, kellele meeldib mägedes ronida ja võimalikult kõrgele: need on mägironijad ehk alpinistid. Kuid mägironimisega tegelevad mõnes mõttes ka taimed. Tegelevad muidugi taimedele omasel moel, aegamööda – ja liigina, mitte individuaalselt.

Ecuadori kõige kõrgemal mäel on mõned taimeliigid levinud tänaseks päevaks enam kui pool kilomeetrit kõrgemale sealt, kus nad kasvasid 200 aasta eest. Selle aeglase, kuid järjekindla tõusu jälile sai rühm Taanis asuva Aarhusi ülikooli teadlasi, kui kõrvutas tänapäeval tehtud taimekasvu alaseid tähelepanekuid nende märkmetega, mida tegi oma ekspeditsioonil Chimborazo mäele 1802. aastal Lõuna-Ameerikas käinud tuntud saksa loodusteadlane Alexander von Humboldt.

Naia Morueta-Holme ja ta kolleegid kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et taimestiku levikupiir on sel mäel üleüldse kahe sajandi jooksul tublisti ülespoole nihkunud. Humboldti ajal oli see piir 4600 meetrit, meie ajal aga 5200 meetri kõrgusel merepinnast. Just sel kõrgusel kasvas kolme aasta eest tehtud vaatluste järgi üks korvõieliste sugukonda kuuluv taim, kes sealset külma, hõredat õhku ja lõikavat tuult trotsides pooleldi lumest kaetuna ikkagi toredasti õitses.

Taimede ülespoole levimise peamiseks põhjuseks peavad Aarhusi teadlased kliima soojenemist. Kuid oma osa on mänginud ka sademehulga vähenemine, mille tulemusel on mäetipu liustikud tagasi tõmbunud. Ka vulkaani veerele rajatud põldudel võib taimeliikide levikumustri muutustes olla oma osa.

Teadlased oletavad, et edaspidi, kui kliima paljude prognoosimudelite järgi üha edasi soojeneb, võib oodata taimkattes veelgi suuremaid muudatusi. Mõnedele liikidele võivad need muudatused ka saatuslikuks saada. Kuid teisalt, teaduslik uurimistöö, nagu see tänagi kõneks olev uuring, võib ehk abiks olla ka paremate kaitsemeetmete välja mõtlemisel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: