TÜ doktorant töötab välja želatiinpõhiste naharakkude kasvualuseid ({{commentsTotal}})

Kaido Siimon.
Kaido Siimon. Autor/allikas: ERR

Tartu ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna doktorant Kaido Siimon töötab kolleegidega välja siirdamiseks sobivate želatiinpõhiste naharakkude kasvualuseid.

Kaido Siimoni sõnul on bio- ja regeneratiivne meditsiin kiiresti arenevad ja kasvavad valdkonnad, millest võiks Eestis riigi täiendava panustamise ja erasektori eduka kaasamise korral kujuneda stabiilne ja tulus teadusmahukas tööstusvaldkond.

„Rängemate vigastuste, näiteks suuremate põletushaavade korral ei pruugi koe täielik loomulik paranemine võimalik olla. Meie töö eesmärk on materjaliteadlaste, arstide, rakubioloogide, füüsikute ja keemikute koostöös selliste omadustega materjalide loomine, mille siirdamine teeb võimalikuks kahjustatud koe täieliku taastumise ja mis sobib terve koe kasvatamiseks laboratoorsetes tingimustes patsiendi enda kehast eraldatud tervetest rakkudest,“ rääkis Siimon.

Kaido Siimon: Želatiinist valmistatakse inimesele nahka ja kilekotte.Tema teadustööd toetab Tartu ülikooli sihtasutus 5000 euro suuruse stipendiumiga. See on esimene Valda ja Bernard Õuna stipendium, mis sihtasutus välja on andnud.

Tartu ülikooli molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson sõnas, et lisaks kõrgele teaduskvaliteedile on tähelepanuväärne Siimoni teadustöö interdistsiplinaarne külg, mille eesmärk on nanotehnoloogiliste lahenduste abil välja töötada uusi materjale biomeditsiini jaoks. „Biomeditsiini valdkonnal on väga suur potentsiaal ja selle valdkonna talentidesse panustamine on oluline investeering tulevikku, eriti arvestades praegust riigi vähest toetust noortele teadlastele.”

Valda ja Bernard Õuna stipendiumikomisjon, kuhu kuulusid TÜ molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson, TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi juhataja Toivo Maimets ja immunoloogia professor Raivo Uibo, toetas Siimoni kandidatuuri üksmeelselt, kuid samas tõdes, et valiku tegemine oli raske.

Valda ja Bernard Õuna mälestusfondi algkapitali moodustab Valda Õuna testamendiga sihtasutusele määratud 500 000 euro suurune annetus. Mälestusfondi eesmärk on tunnustada Tartu ülikooli magistrantide ja doktorantide biomeditsiinialast teadustööd.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikoolHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: