Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uutmoodi klassitundides ei ole konkreetseid aineid

Foto: Liis Treimann/Postimees/Scanpix

Uutmoodi klassitundides ei pruugi lapsel 1.-3. klassini olla tunde, vaid tegeletakse kõige olulisega asjade selgeks saamiseks.

Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskuse arendusspetsialist Kerttu Mölder selgitas ETV saates "Terevisioon", et uutmoodi õpimeetodit nimetatakse üldõpetuslikuks tööviisiks. Tunniplaani märgitakse lapsele aga lihtsalt klassitund ja õpetaja otsustab, millisel päeval ta millele kõige rohkem keskendub.

"Enamik koole kasutab kombineeritud varianti ja nad rõhutavad pigem ja peavad oluliseks lõimingut, et ainete vahel oleksid seosed ja lapsel kujuneks terviklik maailmapilt. Kui mõtleme päriselu peale, siis mingi probleemi lahendamisel me ei mõtle, kas on vaja kasutada matemaatika teadmisi või loodusõpetuse teadmisi, vaid hakkame kuskilt pihta ja enamasti ühendame neid faktiteadmisi. Pigem on tähtis see, et teadmistest saaksid ka oskused, et laps oskaks midagi teadmistega pihta hakata," selgitas Mölder, kes on ise sellist õpetamisviisi kasutanud.

Ta lisas, et mõnikord on tõepoolest vaja tegeleda ainult matemaatikaga, kuid tänapäevastes õpikutes on juba sisse kirjutatud ainete lõimumisi. "Näiteks kui on kujundid, siis näiteks püramiidi õpitigi alguses nii, et vaadeldi Egiptuse püramiidide või Pariisi kunstimuuseumi pilte," tõi ta näite.

"Aga kui räägime suuremast projektist või teemast - tavaliselt on päeva- või nädalateema -, siis pigem tulevad teadmised mingi tegevuse käigus. Näiteks loodusõpetuses on kirjas, et laps peab teadma ilmaelemente. Seega iga hommikut alustasime sellega, et vaatlesime, mis õues toimub. Jälgisime termomeetrit, joonistasime graafikut - see on ju puhas matemaatika. Sellest läksime edasi sujuvalt sellele, kust nad tavaliselt saavad ilmateadet ja siis hakkasime ilmateateid koostama," rääkis Mölder.

Hindamine sellise meetodi järgi on Mölderi hinnangu lihtsam, kuna õppekavast nopitakse välja teatud õpioskused, mida on ilmselt palju vähem kui tunnipõhiselt. "Tunnis on palju fakte, mida peaks eeldatavasti teadma, sest õpetaja lähtuks palju rohkem õpikust. Aga kui lähtume rohkem ainekavast, siis me ühendame tegelikult väga palju erinevaid oskusi ja teadmisi. Minu arvates siis väheneb õpikoormus ja õpetajal on lihtsam kokkuvõtet teha," selgitas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: