Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

26. augustil 1883 hakkas purskama Krakatau vulkaan

Krakatau purse
Krakatau purse Autor/allikas: Parker & Coward/Wikimedia Commons

26. augustil 1883 hakkas Hollandi Indias purskama Krakatau vulkaan. Purse päädis kõige valjema inimajaloost teadaoleva plahvatusega, mis hävitas pea täielikult Pulau Raka saare ja ka vulkaani enda - kokku hukkus purske tagajärjel vähemalt 37 000 inimest.

27. augustil toimunud plahvatus kuuldil nii 4653 kilomeetri kaugusel Mauritiuse lähistel asuval Rodriguesi saarel kui Austraalia lääneosas Alice Springis, mis jäi purskest 4800 kilomeetri kaugusele. Mõlemal juhul kirjeldati helisid kahuripaukudena. Lööklaine oli piisavalt võimas, et purustada saarest isegi 64 kilomeetri kaugusel seilanud madruste kuulmekiled. Kuigi vallandunud heli polnud rohkem kui 5000 kilomeetri kaugusel enam inimkõrvale kuuldav, tegi lööklaine ümber Maa veel neli tiiru.

Hinnanguliselt oli saare otseses mõttes tükkideks rebinud Krakatau purse 10 000 korda võimsam kui Hiroshimale visatud tuumapomm. Toona Indoneesiat kontrollinud Hollandi koloniaalvõimu hinnangul hukkus katastroofi käigus üle 37 000 inimese. Hilisemates töödes on järeldatud, et ohvrite arv võis küündida isegi 120 000'ni – purse vallandas ka üle 30 meetri kõrguse tsunami.

Ajaloost on teada, et Krakatau vulkaani purse päädis võimsa plahvatusega ka 1115. aastal. Toona hävitas see Jaava ja Sumatra saart ühendava maakitsuse. Anak Krakatau ehk Krakatau laps tõusis esmakordselt üle merepinna 1927. aastal ja on 1950. aastatest saadik kasvanud aastas keskmiselt 6,8 meetrit

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: