Teadusmaleva noored arendasid Eesti võimekust kosmosesatelliite testida ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Teadusmalevlasd ehitasid Helmholtzi puuri.
Teadusmalevlasd ehitasid Helmholtzi puuri. Autor/allikas: Teadusmalev

Tartu observatooriumi ja Tartu ülikooli teadusmalevas osalejad ehitasid nelja nädala jooksul Helmholtzi puuri. Selle abil saab tekitada ruumis kontrollitavat magnetvälja ning testida tulevaste ESTCube’i satelliitide magnetilisi omadusi enne nende orbiidile saatmist.

Puuri ehitamine on nii oma teoreetilise ettevalmistuse kui ka valmisehitamise poolest täpne ja nõudlik töö. Tegeleda tuli juhtelektroonika ja tarkvara arendamisega ning füüsikaliste stimulatsioonidega. “Noored tegid seda kõike ilma otsese juhendamiseta,” ütles teadusmaleva vanem, Tartu ülikooli füüsikatudeng ja telesaate Rakett 69 viienda hooaja võitja Karl Reinkubjas.

“Reaalainetega tegelemise võlu on ise midagi valmis ehitada ja tööle panna,” lisas ta. “Vaid ise eksides, otsides ja uuesti lahendades said malevlased õpikogemuse, mis toetab nende edasisi tegevusi igapäevaelus, koolis ja tulevikus ka ülikooli astudes. See on oskus ise õppida ja lahendusi otsida.“ Reinkubjase sõnul oli juhendajate roll malevlasi toetada, sekkudes protsessidesse võimalikult vähe.

„Töötasime teadusmalevas põhimõttel, et malevlased arutavad ja loovad oma ideed iseseisvates uurimisrühmades. Meeskond arenes tänu elavale arutelule, kus iga malevlane sai näidata ja õpetada teistele meeskonnaliikmetele oma tugevusi. Vaid ühine uudishimu ja iga liikme panus viis lõpuks eduka ülesande täitmiseni,“ rääkis maleva vanem.

„Kuna Eesti ajalugu kirjutatakse juba täna, siis on oluline, et noored näeksid ja kogeksid võimalikult vara, et oskus mõelda laialt, kasutada teadmisi erinevatest eluvaldkondadest ning avastada ja luua, on see, mis loob iseendas ja ühiskonnas lisaväärtust,“ ütles teadusmaleva eestvedaja Tartu ülikooli õppeprorektor Mart Noorma. Tema sõnul andsid teadushimulised noored Helmholtzi puuri ehitamisega olulise panuse Eesti arengusse.

Teaduse erinevaid tahke tutvustati noortele ka läbi teiste ülesannete. Näiteks püstitasid malevlased Tartu ülikooli Physicumi katusele kuus meetrit kõrge ja 7,2 meetrit laia amatöörraadio antenni ning analüüsisid ESTCube-1 poolt kogutud andmeid.

Ettevõtlikud noored tutvustavad teadusmalevas õpitut täna, 17. augustil kell 16 TÜ muuseumi valges saalis.

Teadusmalevas osales 13 gümnasisti Eestist ja Lätist. Osalejad valiti kandidaatide hulgast välja seniste tulemuste alusel õppetöös, olümpiaadidel või Rakett 69 saates.

Ettevõtlikke malevlasi toetas stipendiumiga Tartu Hansa Rotary klubi.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: