Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Semiootikud uurivad ennustatavuse võimalikkust kultuuris  

Tartu ülikooli semiootika osakonna juhataja Kalevi Kull.
Tartu ülikooli semiootika osakonna juhataja Kalevi Kull. Autor/allikas: Tartu Ülikool

17.-20. augustini arutletakse Tartu semiootika suvekoolis kultuuri-, ühiskonna- ja elunähtuste ennustamatuse ning ennustatavuse üle. Seekord toimub suvekool koos Põhjamaade semootika assotsiatsiooni IX konverentsiga ja toob Tartusse nimekaid semiootikuid Põhjamaadest Lõuna-Ameerikani.

1964. aastal Juri Lotmani algatusel Käärikul alguse saanud semiootika suvekoolid on jõudnud järjekorras kümnendani. Seekordse kohtumise teema “Semiootiline ennustamatus/ennustatavus” ongi inspireeritud Lotmani viimastes töödes keskse koha saanud plahvatuslike kultuuriprotsesside uurimisest.

“Praegusaegses teaduses on keerukaimate probleemide etteotsa asetunud kultuuridünaamika ja kultuurikonfliktidega seonduv. Mitmekesistunud kommunikatsioonis peituvad nii allikad suurtele riskidele kui ka lahendusvõimalused. Semiootika on nende nähtuste uurimise alusvaldkond, semiootiliste protsesside mõistmisest saavad lähtuda ka praktilised haldamisoskused,” märkis Tartu ülikooli semiootika osakonna juhataja Kalevi Kull.

Semiootika suvekool kaasab semiootilise kõrval süsteemiteoreetilisi ja kognitiivseid perspektiive. Vaatluse all on muuhulgas kultuuriline vahendamine, harjumus, mäng, pärand, poliitiline diskursus, keskkonnakujundus, inimeste ja teiste loomade maailmakirjeldused jpm.

Plenaaresinejateks on sel aastal nimekas ameerika bioloog ja keerukate süsteemide uurija Stuart Kauffman (Süsteemibioloogia instituut Seattle’is, USAs), väga laia uurijataustaga arvutiteadlane ja semiootik Mihai Nadin (Texase ülikool USAs), kognitiivteadlane ja semiootik Jordan Zlatev (Lundi ülikool Rootsis) ning antropoloog, Wikimedia Foundation’i konsultant ja kogukonna-uurija Ilja Utehhin (Euroopa ülikool Peterburgis, Venemaal).

Tartu Semiootika suvekooli ja Tartu ülikooli rahvusvahelise suveülikooli raames viidi koostöös Tartu ülikooli täienduskoolituskeskusega läbi ka 11. augustil alanud semiootilise ennustatavuse/ennustamatuse teemaline loengukursus, kus osalevad tudengid erinevatest riikidest.

Toimetaja: Sven Paulus, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: