Reede öösel võib taevas näha ebatavalist „sinist kuud“ ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sellist kuud täna taevas ei näe. Kuu on jätkuvalt kollane. Kui peaksite nägema midagi sellist nagu siin pildil, on tegu fototöötlusega, nagu ka siin fotol.
Sellist kuud täna taevas ei näe. Kuu on jätkuvalt kollane. Kui peaksite nägema midagi sellist nagu siin pildil, on tegu fototöötlusega, nagu ka siin fotol. Autor/allikas: Shardayyy/Creative Commons. Fototöötlus: Jaan-Juhan Oidermaa

Alustuseks tuleb kohe ära öelda, et „sinine kuu“ on siiski jätkuvalt kollane või juhul kui ongi sinine, võib olla kindel, et tegu on fototöötluse või silmamoondusega.

Tänane täiskuu ei erine küll oma värvi poolest ning sõna blue (sinine) sõna kuu ees tähistab juhtumit, kus täiskuu ilmus taevasse sama kalendrikuu jooksul kaks korda.

Kuutsükkel on ligikaudu 29 ja pool päeva, kalendrikuud aga 28-31 päeva pikad. Nii ei tulegi kuigi sageli ette, et ühes kalendrikuus saab nautida täiskuud kahel korral.

Esimesena märgitakse „sinise kuu“ mõistet juba aastal 1528, kus selle all peetakse silmas juhtumas midagi „pärast 12ndat korda“ ehk üliharva või pigem üldse mitte. Sellise etümoloogia on „sinisele kuule lahti kirjutanud Kanada folklorist Philip Hiscock.

Selle mõiste võttis uuesti kasutusele harrastusastronoom James Hugh Pruett kui avaldas 1946. aastal 3. märtsil ajakirjas Sky & Telescope magazine artikli, kus selgitas, et kui aastas on täiskuu taevas iga kuu kohta korra ning ühes kuus kahel korral, siis seda nn 13. kuud tähistaks tema „sinise kuuga“. Nii hakatigi iga taolist „lisakuud“ nimetama siniseks.

Tänavu aasta juulikuu esimene täiskuu oli 2. juulil ning täna on teine, mis teebki temast haruldase ehk nn sinise kuu.

Tallinnas lubab riigi ilmateenistuse asukohapõhine prognoos kuuvaatluseks selget ilma pärast kella kaht. Tartlaste taevas on täna ilmaprognoosi kohaselt pilvine, mistõttu kuuvaatlusest ei pruugi midagi välja tulla. Aga ehk järgmine kord, mil „sinine kuu“ ilmub teavasse ja selleni on aega täpselt pool aastat ehk 31. jaanuarini.

Selge ilma korral näete täna taevas hoopis sellist kuud, mis on originaalpilt "sinisest kuust". Tema "sinist" ehk fototöödeldud koopiat võite näha loo juures oleval pildil.

Ameerika põlisrahvastel on tegelikult iga kalendrikuu täiskuule antud oma nimi. Üks variant nimedest on järgnev:

Jaanuar: Hundi kuu
Veebruar: Lume kuu
Märts: Ussikese kuu
Aprill: Roosa kuu
Mai:Lille kuu
Juuni:Maasika kuu
Juuli: Isaslooma kuu
August: Tuura kuu
September: Lõikuse kuu
Oktoober: Jahimehe kuu
November: Kopra kuu
Detsember: Külm kuu

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: