Teadusmaleva seiklusi täis kolmas nädal ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Teadusmalevast osavõtjad lodi Jõmmu pardal
Teadusmalevast osavõtjad lodi Jõmmu pardal Autor/allikas: Teadusmalev

Kolmandaks nädalaks tunnevad teadusmalevlased ennast nagu kodus. Seetõttu võeti rõõmuga vastu Tartu observatooriumi uued liikmed – Teaduslaagri noored. Neile anti ülevaade Teadusmaleva tööst, tutvustati Tartu observatooriumit ja kaasati natukene ka maleva tegemistesse.

Nädala alguses esitati observatooriumi töötajatele oma arvutusi ja ideid Helmholtzi pooli ehitamiseks. Pärast pikki ja põhjalikke arutelusid laideti suurem osa lennukaid ja veidi ulmelisi mõtteid maha ning Teadusmalev pidi kõike natuke ümber tegema. Töö sujus kiiresti ning juba samaks õhtuks olid valmis vajalikud muudatused ja mõningad parandused. Kõik sai veel kord läbi arutatud kogenenumate inimestega ja sel korral asi toimis.

Järgnevatel päevadel leidis aset kahepäevane lodjaretk. Esimene päev veedeti mööda Emajõge ülesvoolu seilates, päikesepaistelist ilma nautides ja mõnusas seltskonnas ilusat vaadet imetledes. Peatusi tehti ka ujumiseks, sest vesi oli hoolimata Eesti suve heitlikest ilmadest üsna soe. Seltskond ööbis Jõesuus – kes telgis, kes lodja trümmis või pardal. Õhtul vesteldi kõiksugustel teemadel ja plaaniti lahendada mitmeid maailma probleeme, nagu näiteks Venemaa agressiivsus, Aafrika iive, Somaalia haridus ja kaugseire kasutusalad. Selle käigus sai palju nalja, aga ka mõtteainet edasisteks tegudeks.

Teisel päeval jätkati sõitu Võrtsjärvel. Kuna oli väga tuuline ilm, siis vesi lainetas ning alus õõtsus päris tugevalt – nii mõnelgi jäi õõtsuv tunne sisse ka maale naastes. Tuulest hoolimata said soovijad lasta ennast mööda masti üles tõmmata, et nautida kõrgelt avanevat vaadet ning tunda veel suuremat tuult ja kõikumist. Külastati ka Võrtsjärve külastuskeskust ja Limnoloogiakeskust, kus sai vaadelda nii kohalikke kui ka võõraid kalaliike. Päev lõppes Oiu sadamas, kust buss viis lodjalised tagasi Tartusse. Nende paari päeva jooksul õppisid kõik üksteist paremini tundma ja samas arutati ka tööasju – näiteks mõeldi Helmholtzi poolide võimalike konstruktsioonide üle.

Järgmisel päeval olid kõik reisist peaaegu välja puhanud ning jätkati Helmholtzi pooliga. Pandi paika täpne ehitusplaan, otsiti sobivad materjalid ja arutleti eelarve üle. Üle vaadati ka arvutused ja leiti kõige optimaalsem lahendus, et kasutada juba olemasolevat traati ja mõistlikku pinget.

Reedel, 24. juunil toimus jalgsimatk Tõraverest Tartusse. Läbiti umbes 25 kilomeetrit ja aega võttis jalutuskäik ligi 4,5 tundi. Tee möödus rahulikult, tehti mõned puhkepausid ning toreda seltskonnaga möödus retk kiiresti. Lõpp-peatuses puhati jalgu, grilliti, püüti kala ja nauditi lõkketuld. Õhtuks olid kõik veidi väsinud, kuid rahul, et sellise teekonna ette võtsid.

Kas teadsid, et on olemas selline spordiala nagu lodi-body-surf? See spordiala seisneb selles, et inimene hoiab kinni nöörist, mis on kinnitatud liikuva lodja külge ja laseb laeval end järel vedada.

Toimetaja: Sven Paulus, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: