Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadusmalev - nädal täis tööd  

Teadusmalevlasd püstitasid Physicumi katusele edukalt amatöörraadio antenni.
Teadusmalevlasd püstitasid Physicumi katusele edukalt amatöörraadio antenni. Autor/allikas: Teadusmalev

Eelmisest postitusest on möödunud nädal aega ja noored on vahepeal keskkonnaga kohanenud, teineteisega tutvunud ja ühtse meeskonnana toimima hakanud. Nädala ülesanded said üheskoos edukalt täidetud - Hansapäevadel läbiviidud töötoad olid laste seas populaarsed ja tekitasid palju elevust.

Teine nädal Teadusmalevas algas vähendatud koosseisuga. Paariks nädalaks puudub malevlaste seast Carel Kuusk, kes valmistub sel korral Aserbaidžaani pealinnas Bakuus toimuvaks rahvusvaheliseks keemiaolümpiaadiks. Nädal tagasi esmaspäeval alustasid teadusmalevlased oma põhiprojekti ehk Helmholtzi puuri ehitamisega. Enne millegi ehitamist aga tuleb alati kõigepealt välja töötada teooreetiline pool ning teha täpsed joonised. Alguses moodustasid noored väikesed rühmad, et pakkuda välja võimalikult palju erinevaid ideid eesmärgi teostamiseks.

Üheskoos valiti välja ideedest parim ning seejärel asuti juurdlema selle üle, kuidas oleks antud mõtet kõige parem ellu viia. Algne idee muutus suuresti pärast mitmeid arvutusi ja arutelusid. Probleemid tekkisid ka mõnede vajalike tehetega, sest need kippusid erinevate inimeste käe all erinevalt välja tulema. Pikkade tuletamiste ja mitmekordsete kontrollimiste abil leiti lõpuks siiski vead üles ja probleemid said lahendatud.

On lootust, et enamus teoreetilisest poolest saadakse paika selle nädala lõpuks. Järgmise nädala alguses esitatakse arvutused observatooriumi töötajatele, kes need oma kogenud silmaga üle vaatavad, vajadusel parandavad ning omapoolseid soovitusi annavad. Seejärel saab juba asuda vajalike materjalide soetamise ja järgnevatel nädalatel ka Helmholtzi puuri kokkupanemise juurde. 

Teadusmaleva noored lahendusi nuputamas. (Foto: Teadusmalev)

Otse loomulikult ei piirdu tegevused Teadusmalevas ainult Helmholtzi puuri kallal töötamisega. 16. juulil aitasid Teadusmaleva noored püstitada Tartu ülikooli Physicumi katusele amatöörraadio antenni. Tööd jätkus terveks päevaks, sest antenn on üle kuue meetri kõrge ja 7,2 meetrit lai. Kuigi malevlastel oli antenni püstitamise juures ka palju abikäsi, läks siiski antenni kokkupanekuks ja püstitamiseks pea kaksteist tundi. Kaugemalt tulijad jõudsid koju alles pool üksteist õhtul. Pikk tööpäev tasus end sellegipoolest ära ning nüüdseks on antenn uhkesti Physicumi katusel. Kui välja arvata väike vihmasabin oli ka ilm malevlaste poolt.

Järgmisel nädalal tegelevad lisaks teadusmalevlastele Tartu observatooriumis teadustööga ka kuus andekat Teaduslaagri noort, keda juhib raketisaate viiendast hooajast tuntud Arnold Rein Tatunts. Noortel on võimalus kaasa lüüa nii Teadusmaleva töös kui ka tegeleda oma projektidega. Kokkuvõttes möödus Teadusmaleva teine nädal töökalt ja tulemusterohkelt. Ehkki tulemusi silmaga veel näha ei ole sai palju vaeva nähtud teooria väljatöötamisega, et lõpptulemus tuleks võimalikult töökindel.

Kas teadsid, et teadusmalevlaste loodav magnetvälja generaator tekitab kuni 250 mikroteslase magnetvälja, mis on ligikaudu kümme korda tugevam kui Maa magnetväli?

Toimetaja: Sven Paulus, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: