Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: TTÜ teadlaste allveerobot proovis järvesuplust

Tegu on esimese robotiga, mis on mõeldud laevavrakkide uurimiseks seest poolt. Tegu on hea tööriistaga näiteks arheoloogidele, kes on samuti olnud osalised roboti väljatöötamise juures.

Allveeroboteid on muidugi olemas teisigi, kuid need on sageli väga suured ning mõeldud pigem veekogu põhja kaardistamiseks. Need on tihtilugu ka väga palju kallimad robotid ning nende arenduse ja tootmise on sageli kinni maksnud sõja- või naftatööstus.

TTÜ teadlaste ja koostööpartnerite välja töötatud robot on aga võimeline minema vraki sisse ja seal iseseisvalt filmima. Erinevalt teistest allveerobotitest, mis töötavad propelleritega, kasutab see U-CATi nime kandev allveerobot uimi, mis on kopeeritud bioloogiast - need meenutavad kilpkonna loibasid. Uimed annavad robotile parema manööverdamisvõime ega tekita veekeeriseid, mis laevavraki sisemuses olevat setet üles keerutaksid.

Kogu roboti väljatöötamise juures on osalenud kümme partnerit üle Euroopa. Lisaks Tallinna tehnikaülikoolile on Eestist oma panuse andnud ka Eesti Meremuuseum.

Roboti kallal on need meeskonnad ühiselt vaeva näinud kolm aastat.Täna käis roboti prototüüp Rummu karjääris suvesooja vett katsumas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: