Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadusmalev: andekad teadushuvilised noored ehitavad Helmholtzi puuri 

Teadusmalev Hansapäevadel.
Teadusmalev Hansapäevadel. Autor/allikas: Karl Reinkubjas

Möödunud esmaspäeval alustas kümmekond teadushimulist noort tööd Tõraveres Tartu observatooriumis teadusmalevas. Malevlased kirjutavad suve jooksul oma töödest ja tegemistest ERR Novaatoris.

Meie teadusmaleva töörühmitusse kuulub foto- ja videotöötlusmeister Eigo Varemäe; Kelli Randmäe, kes väljendab igat enda mõtet vaikselt, ent arusaadavalt; Daniil Lepkin, kelle mõistus on kui elav arvuti; aktiivne suhtleja Eva-Maria Tõnson; kosmosehuviline füüsik Markus Rene Pae; tasakaalukas ja vaikne Karina Sein; ehtne olümpiaadihai Carel Kuusk; täpse praktilise käega Anni Kasikov ning programmeerimisguru Gregor Eesmaa.

Teadusmaleva rühmajuhiks on saatesarja “Rakett 69” viienda hooaja võitja Karl Reinkubjas, kes tõenäoliselt realiseerib oma aastaplaanid alati juba aasta esimeste kuudega.

Värsked teadusmalevlased koos Tartu Hansa Rotary klubi ja Tartu observatooriumi juhtidega. (Allikas: Teadusmalev)

Töötame malevas seitse nädalat. Selle aja jooksul trotsime tõelisi teadusprobleeme, millele otsime parimaid võimalikke lahendusi.

Meie põhieesmärgiks on Helmholtzi puuri ehitamine. Helmholtzi puur on katseseade, mille abil on võimalik tekitada ruumis kontrollitavat magnetvälja. See on oluline selleks, et testida tulevaste ESTCube’i satelliitide magnetilisi omadusi enne kui need orbiidile saadetakse.

Magnetismi põhivara tutvustas meile neljapäeval Tartu ülikooli füüsik Kalev Tarkpea. Physicumis toimunud loeng oli meile kõigile hädavajalik, sest mitte üheski individuaalses õppeprotsessis pole võimalik demonstreerida väikese ajakuluga seda, kuidas maailm töötab.

Kahjuks tuleb tõdeda, et kaks tundi ei olnud piisav aeg, et tervet magnetismipeatükki selgeks õpetada ning seejuures teemakohaseid selgitavaid katseid juurde näidata. Sellepärast tahame oma sammud Physicumi veel tagasi seada.

Kuna ükski ühisprojekt ei saa toimida ilma meeskonnatööta, oli meie esimese nädala ülesandeks kohanemine uues keskkonnas ning teineteisega ühise keele leidmine. Selleks sobis hästi nädalavahetusel Tartu Hansapäevade töötoa korraldamine. Töörühma meeskonnaks häälestada ja töötuba läbi viia aitas raketisaate viiendast hooajast tuntud Arnold Rein Tatunts.

Hansapäevadel seadsime üles nurga satelliidifotode tuvastusmänguks, õhupallide täpsuslennutamiseks, rakettide kui ka nende langevarjude ehitamise võistluseks, päikesepaneeli ehitamiseks ning ESTCube-1 pabermaketi valmistamiseks.

Kas teadsid, et ESTCube ei tähenda mitte ainult Eesti kuubikut, vaid tema otsene tähendus on E-Sail Testing Cube ehk elektrilist päikesepurje katsetav kuupsatelliit.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: