Suitsetamine võib tõsta skisofreenia avaldumisriski

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Joe Plocki/Creative Commons

Kümnete uurimuste vaheanalüüs viitab, et tubaka suitsetamine võib mängida skisofreenia avaldumises ka põhjuslikku rolli ning kergitada selle avaldumisriski.

Eelnevates töödes on leitud, et skisofreeniat põdevate inimeste seas on suitsetajate hulk kolm kuni neli korda kõrgem kui populatsioonis keskmiselt. Nende vahele põhjusliku seose tõmbamine pole aga sirgjooneline. Haigestunud kasutavad tubakat sageli eneseraviks.

Teadlased on muu hulgas leidnud, et nikotiin parandab skisofreenikutel kuulmismeele kaudu saabuva teabe töötlemist, mälu ja tähelepanuvõimet ning vähendab kuulmishallutsinatsioonide esinemissagedust. Korrelatsiooni ja põhjusliku seose eristamine nõuaks seeläbi psühhoosieelsest ajast pärinevate terviseandmete kasutamist.

Londoni kuningliku kolledži psühhiaatrid analüüsisid värskes töös 61 varasema uuringu andmeid, millesse oli kaasatud kokku 14 555 suitsetajat ja 273 162 mittesuitsetajat. Kuigi selget põhjuslikku seost andmete uurimisel ei tuvastatud, leidsid nad, et 57 protsenti inimestest oli suitsetajad juba enne esimest psühhoosi ja igapäevased tubakasuitsetajad haigestusid skisofreeniasse kaks korda sagedamini kui mittesuitsetajad. Samuti avaldus haigus suitsetajate seas keskmiselt aasta varem.

Uurimuse autorid oletavad, et mehhanism, mille kaudu nikotiin skisofreenia avaldumisriski tõsta võiks, sarnaneb kokaiini, kanepi ja amfetamiini omale, mis kasvatavad ajus leiduva dopamiini hulka.

Vaheanalüüs ilmus ajakirjas Lancet Psychiatry.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: