Ettevõtlikud naised toetavad andekate noorte teadusmalevat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

EstCube
EstCube Autor/allikas: ERR

Esmaspäeval kogunevad teadushimulised gümnaasiumiõpilased juba neljandat suve tööle Tartu observatooriumi ja Tartu ülikooli ühisesse teadusmalevasse.

Kümnele gümnasistile, kes kuni augusti lõpuni teadlaste käe all Eesti tudengisatelliidi programmi heaks töötavad, maksab taskuraha tegusaid naisi ühendav Tartu Hansa Rotary klubi. “See on esimene kord, kui erarahastus ettevõtmist toetab,” ütles teadusmaleva eestvedaja Tartu ülikooli ja Tõravere observatooriumi füüsik ja tehnikateadlane Mart Noorma. “Eraisikute panus laste haridusse näitab, et see on ühiskonnas väga tähtsaks muutunud.”

Teadusmaleva eesmärgiks on anda teadushuvilistele koolinoortele võimalus isikliku kogemuse kaudu tutvuda teadlase elukutsega. Malevas osalejad töötavad iseseisva uurimisrühmana, otsides uurimisküsimusele ühiselt lahendusi. Uurimistöö edasiste etappide planeerimine, võrdse tööjaotuse korraldamine, vaheküsimuste tõstatamine ja lahenduste otsimine toimub malevlaste initsiatiivil ning juhendajad sekkuvad protsessi võimalikult vähe.

Esimene selline teadusmalev toimus juba neli aastat tagasi. Siis said noored ja andekad saate Rakett69 osalised käed külge panna Eesti esimesele kosmosesatelliidile. “Kuigi tänaseks on ESTCube-1 missioon lõpule jõudnud, on käimas juba tulevikuprojektid, mis annavad ka selleaastastele malevlastele võimaluse oma nime Eesti kosmoseajalukku kirjutada,” ütles teadusmaleva ellukutsuja Mart Noorma.

Selleaastase teadusmaleva vanem on Tartu ülikooli füüsikatudeng ja telesaate Rakett69 viienda hooaja võitja Karl Reinkubjas. Tema sõnul on teadusmalevas alati au sees olnud õpilaste tegevuste võimalikult otsene seos reaalse satelliidiga ja nii on see ka seekord. “Praktika on kõige parem viis, kuidas gümnasistides tekitada huvi füüsika ja arvutitehnika vastu,” lausus ta.

Teadustöö eest malevlastele stipendiumi maksva Tartu Hansa Rotary klubi president Katrin Kaarna rääkis, et nende klubi ühendab toimekaid ja motiveeritud naisi, kes on erialasel tööl väljapaistvad. “Oleme otsustanud vabatahtlike annetuste ja heategevusürituse abil kogutud raha investeerida noorte haridusse. Meil on hea meel toetada aktiivseid gümnasiste ja seeläbi anda tõuge nende edasisse arengusse. Noored on meie tulevik ja teadusmaleva noored on osa nendest, kes teevad Eesti suureks.”

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: