Video ja galerii: Eesti noored taotlevad Guinnessi rekordit stratosfääris tehtud teadusteatri eest

Eelmisel nädalavahetusel saatsid keemiahuvilised noored Viljandi lähistelt lendu ilmavaatlusõhupalli StatosChem, mis jõudis 30 000 meetri kõrgusele ning sooritas seal teadusteatri etenduse ehk katse „Elevandi Hambapasta“. Teadaolevalt on tegu maailmarekordiga.

StratosChemi meeskonna teine õhupall alustas teekonda 27. juunil kell 21.51 Viljandi lähistelt, Kikka golfiplatsilt. 5500 liitri heeliumiga täidetud õhupall jõudis 30 000 meetrini kell 14.22, sooritas seal edukalt teadusteatri etenduse ning purunes hiljem 34 500 meetri kõrgusel.

Õhupalli ümbritsenud keskkond oli kõige külmem 17400 meetri kõrgusel, kui temperatuurisensor registreeris -41 kraadise temperatuuri, konteiner saavutas maksimaalse kõrgusena 34500 meetrit merepinnast ning liikus keskmise kiirusega 55km/h, kusjuures maksimaalne saavutatud kiirus oli 122km/h.

Guinnessi rekordi tiitli saamiseks esitab meeskond kogu õhupalli teekonnast ning katsest video ning GPS-andmed. Seejärel langetab komisjon nelja kuu jooksul otsuse, tiitli andmise või mitte andmise osas.

Esimest korda püüdis StratosChemi meeskond maailmarekordit teha tänavu 23. mail, kuid tehnilistel põhjustel purunes õhupall liiga vara 22 175 meetri kõrgusel. Projekti ettevalmistamiseks kulus meeskonnal kokku ligi kuus kuud.

Järgnev on video õhupalli lennutamisest. Video on salvestatud maapealsete kaamerate, kahe pardakaamera ning droonidega. (Montaaž: Viktor Tund)

StratosChemi meeskond tänab kõiki oma toetajaid, eriti Eenmäed Tõravere observatooriumist, Peep Retterit (Eesti AGA AS), Viljandi linnavalitsust ning Viljandi noorte volikogu meeskonna toetamise eest nii esimese, kui ka teise katse sooritamisel.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: