22. juunil 1999 kirjeldati mõttejõul robotit kontrollivat rotti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Autor/allikas: AP/Scanpix

22. juunil 1999 ilmus uurimus, milles demonstreeriti esimest korda, kuidas aju elektrilisi signaale saab kasutada mehaaniliste seadmete kontrollimiseks. Vett juua tahtev rott pidi robotjootja aktiveerimiseks mõtlema vaid kangi tõmbamisest.

Ajakirjas Nature Neuroscience ilmunud uurimuse taga olid Duke'i ülikooli ja MCP Hahnemanni meditsiinikooli teadlased.

Esmalt pidid rotid oma janu kustutamiseks tõmbama kangi oma käpaga. Samal ajal jälgiti aga nende aju elektrilist aktiivsust, misläbi suudeti kindlaks teha, milline aju aktiivsusmuster kangi tõmbamisele vastab. Kui järgnevates katsetes pandi robotjootja tööle juba pelgalt aktiivsusmustri registreerimise peale, harjusid närilised peagi janu tundes vaid kangi tõmbamise peale mõtlema, seda reaalselt ise tegemata.

Teadlased ennustasid toona, et tehnika arenedes saab sarnast lahendust kasutada ka inimeste puhul. Nad ei eksinud. Tänaseks on loodud mitmeid ajuimplantaate, mis võimaldavad kontrollida kehast täielikult halvatutel näiteks robotkätt ja ratastooli.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: