Paavst hoiatab entsüklikas ökosüsteemi hävingu eest ({{commentsTotal}})

Paavst Fransiscus.
Paavst Fransiscus. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Paavst Franciscus kutsub oma teises entsüklikas maailma üles muutma inimesi oma elustiili ning vähendama energiatarbimist ja sõltuvust fossiilkütustest, et vältida ökosüsteemi enneolematut hävingut, millel oleks tõsised tagajärjed kõigile maailma elanikele.

Katoliku kiriku tähtsaimaks avalikuks läkituseks peetav entsüklika oleks pidanud ilmuma neljapäeva keskpäeval, kuid pöördumise mustand lekkis Itaalia ajakirjale l'Espresso, kes avaldas selle täisteksti oma veebilehel. Arvestades, et entsüklika koostamine võttis enam kui aasta, pole selge, kui sarnane on läkitus selle lõplikule versioonile. Vatikani kõneisik reverend Federico Lombardi kinnitas küll mustandi autentsust, kuid rõhutas, et tegu pole lõpliku tekstiga.

Mustand algab hümniga „Loodute kiidulaul“ (Laudes Creaturarum), mille kirjutas 13. sajandi munk ning hiljem pühakuks kuulutatud Franciscus Assisist, kelle nime võttis Jorge Mario Bergoglio pärast oma paavstiks valimist. Mungaks hakanud rõivakaupmehe poeg pühendas oma elu vaeste elu parandamisele ja on saanud tänaseks keskkonna ja loomade kaitsepühakuks.

Oma nimekaimu taotluste vaimus pühendas paavst entsüklika esimese peatüki „Mis juhtub meie kojas?“ kliimamuutustele, keskkonnasaastele, elurikkuse kaotusele, veeõigustele ja üleilmsele ebavõrdusele. Paavst märgib, et inimesed on üles kasvanud vaimus, et nad on Maa omanikud ja valitsejad, andes neile sellega õigusse seda rüüstata. Inimsüdames eksisteeriv vägivald ilmutab aga end Maal, vees, õhus ja elavates olendites nähtavate haiguse sümptomitena.

Sõnakasutus võib olla meeltmööda inimestele, kes näevad kliimamuutust osana võitlusest kapitalismi vastu.

Ent paavsti läkituse mustandis käsitletakse kliimamuutusi ja keskkonnaküsimus ka teaduslikumaks vaimus, toetudes valitsusvaheliste kliimamuutuste nõukogu hiljuti ilmunud raportile. „Arvukad teadusuuringud näitavad, et suurem osa viimastel aastatel nähtud soojenemist tuleneb kasvuhoonegaaside kontsentratsiooni kasvust... mida paisatakse õhku eeskätt inimtegevuse tagajärjel“, nenditakse mustandis.

Samal ajal rõhutab paavst Franciscus vähemalt entsüklika lekkinud versioonis, et kliimamuutuste aeglustamisel pole lahenduseks süsinikukrediitide süsteem, kuna „võib viia uut tüüpi spekuleerimiseni, mis ei aitaks lõppkokkuvõttes reostavate gaaside heitmeid vähendada“. Fossiilkütuste tähtsuse vähendamine haakub samas paavsti püüdega parandada vaeste olukorda, märkides entsüklikas, et fossiilkütustest lähtuv saaste kahjustab eriti vaeste tervist.

Teistes peatükkides võtab Fransiscus traditsioonilisema katoliku kiriku positsiooni, märkides, et rahvaarvu kasvu piiramine sh rasestumist vältida võimaldavate vahenditega pole planeedi piiratud ressursside kontekstis sobilik lahendus.

Maailmas järgib katoliiklust ligikaudu 1,2 miljardit inimest, kellest elab USA-s pea 80 miljonit. Seeläbi loodetakse, et paavsti entsüklika sunnib riigi poliitikuid võtma fossiilsete kütuste kasutamise suhtes kriitilisema positsiooni. Rohkem kui 80 Kongressi valitud vabariiklast on nimetanud end avalikult katoliiklaseks. Samuti võtab paavst Franciscus 25. septembril sõna ÜRO peaassambleel.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: