Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Silmside pelutab neurootilisi inimesi juba ajuprotsesside tasemel

Foto: Silvia Viñuales/Creative Commons

Kui keegi vaatab meile otse silma sisse, siis paneme seda kindlasti tähele. See on juba loodusest kaasa antud, et silmside on tähtis suhtluselement. Ent tuleb välja, et see, kuidas me täpsemalt silma vaatamisele reageerime, sõltub sellest, milline oleme me isikuna. Ja sõltub juba põhimiste ajuprotsesside tasemel.

 

Selle eest, et see isikutüübist sõltuvus nüüd ilmsiks tuli, võlgneme me tänu eesti ja soome teadlastele, kes selgitasid selle katsetes välja. Tartu ülikooli psühholoogia instituudi doktorant Helen Uusberg ja tema juhendaja Jüri Allik ning Tampere ülikooli psühholoog Jari Hietanen määrasid kõigepealt standardse testiga kindlaks katseisikute isikutüübi ja lasid neil siis vaadelda inimest, kes vaatas siis neile vastu otse silma sisse või siis hoopis vältis silmsidet. Samal ajal jälgisid teadlased katseisiku ajuaktiivsust.

Selgus, et neil katseisikutel, kelle isikujoontes võis märgata kõrget neurootilisust ehk siis kalduvust ärevusele või kohmetusele, tekitas silmside niisugust laadi ajuaktiivsust, mis varasemast teadaolevalt seondub sooviga kaasinimesega kontakteerumist vältida. Nendega aga, kes väga neurootilised polnud, oli lugu sootuks vastupidi. Nende ajuaktiivsusest võis välja lugeda hoopis soovi kaasinimesele läheneda ja temaga suhelda.

Eks see ole ennegi teadlastele teada olnud, et eri inimesed tunnevad end tähelepanukeskmes olles eri moodi. Kuid ajakirjas Neuropsychologia avaldatud Eesti-Soome uurimus osutab, et selle erinevuse idu võib peituda juba selles, kuidas reageerib inimese aju silmsidemele. Nii et üldiselt võime tõdeda, et inimesed on tõesti juba loomupäraselt väga erinevad ja pole mingit mõtet kõiki ühe puuga mõõta.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: