Kristjan Port: lugemissurmade arv võib peagi väheneda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Aftab Uzzaman/Creative Commons

Kanadas Quebeci provintsis Montrealist 50 kilomeetrit lõuna pool sõidab tänase päevani igal hommikul kooli kaheksa-aastane Sarah Auger. Alates aprilli lõpust toimus tema hommikuses reisirutiinis oluline muudatus. Sarahil keelati bussis raamatu lugemine. Keelajaks oli bussijuht.

Probleem sai alguse tüdruku kodust, kus teda nakatati, ilmselt vanemate poolt, lugemise pisikuga. Sellest ajast peale võis teda näha igal vabamal hetkel lugemas mõnda raamatut, kaasa arvatud bussis. Kuna tüdruk nautis lühikese bussireisi pakutud võimalust olla raamatu seltsis, kujunes sellest omamoodi koolibussi püsinähtus. Nagu oli juba kujunenud püsinähtuseks, et ükski teine laps koolibussis raamatuid ei lugenud. Pigem oldi oma mõtete ja tähelepanuga telefonis.

Sarahi erandlik käitumisviis hakkas tasahilju teisi intrigeerima ja nad käisid uurimas, mida ta parajasti loeb. See oligi põhjuseks, miks bussijuht lugemise ära keelas. Juhi arvates tekitas laste taoline liikumine sõidu ajal Sarahi tooli juurde ohuolukordi, eriti siis mittelugevatele lastele, kes võisid mõne manöövri ajal viga saada. Hooliv bussijuht sätestas tema sõidu ajaks uue turvareegli ja keelas tüdrukul raamatu lugemise. Loogiline!

Sarahi isas Daniel Abelis äratas uus eeskiri protestivaimu. Kuigi ta oleks võinud enne mõelda teiste vanemate laste ohutusele, enne kui ta andis uue ohutusreegli tõttu kooli juhtkonnale sisse protesti. Õnneks leidis kooli juhtkond, et bussijuht peab vastutama laste turvalisuse eest ja tal on täielik õigus kehtestada oma töökorra ajal lastele ohutust tagavaid reegleid. Raamatud peavad bussisõidu ajal asuma kotis!

Lugu võinuks jääda kohalikuks kurioosumiks, kui poleks sellele tähelepanu pööranud maailma üks suurimaid raamatukaupluseid Barnes and Noble. Raamatumüüja nõustus, et raamatud ja lugemine on ohtlikud ning enne, kui keegi kavandab nende igandite elustamist, tasub järele mõtelda. Firma avaldas oma blogis Jeremy Blachmani hoiatava artikli, mille pealkiri ei soovita kõne all olevat teksti isegi lõpuni lugeda, sedagi ohutuse kaalutlusel. Julgemad võivad seda siiski proovida. Teistele võib artiklist välja noppida mõningaid hoiatavaid tähelepanekuid.

Autor täpset allikat ei mäletanud, aga tal oli meeles kuskil kirjasõnas olnud väide, et 94 protsenti kõigist vigastustest juhtuvad pärast millegi lugemist. Juhul, kui taoline väide peaks olema ekslik, on pelgalt selles piisavalt põhjust suhtuda kirjapandusse kriitiliselt. Samuti öeldakse, et mõni raamat, kui ta satub valedesse kätesse, on ohtlikum kui relv. Pole siis ime, miks on ajaloo jooksul nii palju raamatuid ära põletatud. Praktiliselt kõik sõjad, mis on aset leidnud pärast trükipressi leiutamist, on saanud alguse sellest, et keegi luges kusagilt midagi.

Kui isegi lugeda raamatut enesekaitsest, mis võiks kuuluda positiivsete näidete hulka, palub Jeremy Blachman mõtelda reaalsele ohustsenaariumile, kui lugemise ajal tuleb keegi võõras ja rabab raske köite käest, et sind sellega siis lüüa. Massiivse raamatu vastu pead saamine võib lõppeda surmaga. Seega on parem, kui ei loeta isegi raamatuid enesekaitsest.

Eriti avalikus kohas, kus leidub inimesi, kes pole ammu raamatutega kokku puutunud ning keda võib taoline erandlik tegevus provotseerida. Oht kasvab, kui lugeja viibib ühistranspordis nagu Sarah. Pealegi on vähetõenäoline, et mõnes raamatus kirjutatakse enesekaitsest. Ükski normaalne ja moraalne autor ei paigutaks oma raamatusse pealkirja, mis võiks ajendada taoliste ohtlikke relvade hankimist.

Winston Churchill tõdes, et muutuses pole midagi viga juhul, kui see kulgeb õiges suunas. USA statistika järgi ei loe peaaegu kunagi ühtegi raamatut 27 protsenti 17-aastastest. See arukas populatsiooni osa on kolmekümne aastaga kolmekordistunud. Samal ajal on vähenenud vähemalt nädalas korra raamatut lugevate samaealiste osakaal 40 protsendini.

Uuringute järgi ei ole küsimus selles, kas raamat on paberist või Gorilla-klaasist, sest elektroonilise vahendid muudavad raamatud isegi kättesaadavamaks. Küsimus on selle evolutsiooniliselt ohtliku tegevuse väljasuremises.

Igal argipäeval võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: