Tänavune filosoofia maailmameister selgub Tartus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Filosoof Immanuel Kanti surimask TÜ kunstimuuseumis
Filosoof Immanuel Kanti surimask TÜ kunstimuuseumis Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Homsest kogunevad Tartusse üle maailma 40 riigi noored filosoofid, et võtta mõõtu 23. rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil.

Olümpiaadil, mis keskendub tänavu lahkarvamustele, esindavad Eestit Tartu, Pärnu ja Tallinna koolide õpilased, kes näitasid häid tulemusi üleriigilisel filosoofiaolümpiaadil.

Rahvusvahelise filosoofiaolümpiaadi võistlusülesanne on kirjutada arvutis nelja tunni jooksul võõrkeelne filosoofiaessee. Essee teema on enamasti mõne filosoofi keerukas tsitaat, mis tähendab, et kirjutaja tõlgendustöö algab aforismist peamise probleemi väljalugemisega.

Eesti võistkonda kuuluvad Marta-Liisa Talvet, Liisi Voll ja Lisanne Meristo Hugo Treffneri gümnaasiumist, Helen-Maria Raadik ja Julius Koppel Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumist, Andreas Palm Gustav Adolfi gümnaasiumist, Kaisa Laur ja Riste Kaaret Tallinna reaalkoolist, Mari-Liis Vähi Kadrioru Saksa gümnaasiumist ning Alexander Rannar Pärnu ühisgümnaasiumist.

Tartu ülikooli teaduskooli direktori Viire Sepa sõnul edendab koguni kümne kohaliku õpilase rahvusvahelisel olümpiaadil osalemine kriitilise, loova ja uuriva mõtlemise kultuuri Eestis.

Olümpiaadi paremik selgub žürii anonüümse hindamise käigus. Tublimatele jagatakse preemiatena välja kuld-, hõbe-, pronksmedalid ja äramärkimised. Filosoofia maailmameister saab medali kaela 17. mail.

Rahvusvahelisi filosoofiaolümpiaade korraldatakse 1993. aastast ja Eesti õpilased osalevad neil 2005. aastast. Varasematel olümpiaadidel on Eesti õpilastest on äramärkimise pälvinud Heidy Meriste (2007), Paul Kuuse (2010), Märt Belkin (2013) ja Marta-Liisa Talvet (2014).

Selliseid olümpiaade korraldatakse, et populariseerida filosoofia õpetamist ja toetada filosoofias võimekate noorte arengut, süvendada eetilist maailmatunnetust ning ülemaailmse rahu edendamist rahvusvaheliste kontaktide kaudu.

Lisaks võistlusprogrammis osalemisele tutvustatakse külalistele eesti kultuuri, filosoofiat ja maad. Paljud üritused, sealhulgas loengud ja diskussioonid, on avatud kõigile huvilistele. Sündmuste kohta leiab täpsemat infot lehelt ipo2015.ee.

Filosoofiaolümpiaad on teine Eestis korraldatav rahvusvaheline olümpiaad. 2012. aastal toimus Eestis ülemaailmne füüsikaolümpiaad. 2016. aastal korraldatakse Eestis Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaad.

Viire Sepp lisas, et rahvusvaheliste olümpiaadide korraldamine Eestis on väga oluline. „Näeme, et meie õpilaste lähetamine rahvusvahelistele võistlustele on oluline nende arengu toetamisel. Korralduskohustuse võtmisega ja sellises mastaabis ürituse läbiviimisega näitame selgelt, et toetame riigina andekate noorte arengut.“

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: