Haruldane taim viitab teemantide lähedusele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pandanus candelabrum,
Pandanus candelabrum, Autor/allikas: Marco Schmidt/Wikimedia Commons

Taimed ei paku huvi vaid botaanikutele, vaid ka geoloogidele. Sageli annavad need aimu sellest, mida peidavad maapõue sügavused. Mõnikord võivad nendeks olla näiteks vase-, uraani ja hõbedamaardlad. Mineraloogid on nüüd tuvastanud Aafrikas kasvava palmisarnase puu, mis näib kasvavat ainult tardkivimi kohal, mis kannab teada-tuntult maapinna lähistele teemante.

Maakoores kõrge rõhu ja temperatuuri juures moodustuvad vääriskivid jõuavad sageli maapinnale soonkivimist kimberliidi rüpes. Intrusioonide läbimõõt on enamasti vaid paarsada meetrit, mis muudab nende leidmise suhteliselt keerukas. Tänaseks on maailmas leitud vaid umbes 6000 kimberliinisoont. Neist umbes 60s leidub teemante piisavalt, et nende kaevandamine end majanduslikult ära tasuks.

Enamasti on soonte tuvastamisel olnud abiks oma sängi sügavamaks uuristanud jõed. Džungli sügavustes on aga kimberliidi leidmine märgatavalt raskem. Miamis asuva Florida rahvusvahelise ülikooli mineraloog Stephen Haggerty pani hiljuti kolleegidega Libeerias välitöödel tähele, et tarbe-kruvipuuna (Pandanus candelabrum) tuntud palmi meenutav puu kasvas vaid pinnasel, mille aluskivimiks oli kimberliit.

Töörühm oletab, et puu on kohastunud kasvama magneesiumi, kaaliumi ja fosfori rikastel muldadel. Juhtumisi leiab vajalike elemente rikkalikult kimberliidisooni moodustavatest mineraalidest.

Uurimus ilmus ajakirjas Economic Geology.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: