Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pingeline töö tugevdab vaimset võimekust  

Foto: Patrik Theander/Creative Commons

Mida teha selleks, et mälu ja mõtlemisvõime veel vanemas easki selge ja särtsakas oleks? Võibolla on abi sellest, et valida õige töö.

Värskest teadusuuringust ilmneb, et neis ametites töötavad inimesed, kus läheb vaja palju kõneoskust, strateegilist mõtlemist ja konfliktide lahendamist, on mälu ja mõtlemisvõime allakäigu eest kaitstud teistest paremini.

Fransisca Then Saksamaalt Leizpigi ülikoolist ja ta kolleegid tegid kaheksa aasta jooksul enam kui tuhandele vanemaealisele inimesele aeg-ajalt mälu- ja mõtlemisteste. Küsiti ka seda, mis elualal ja ametis on need inimesed töötanud.

Nüüd kirjutavad teadlased siis ajakirjas Neurology, et mida enam oli inimeste tööalane tegevus sisaldanud planeerimist, strateegialoomet, konfliktide lahendamist, informatsiooni tõlgendamist, andmeanalüüsi ja tähelepanelikkust, seda aeglasemalt kulges neil vanusega seonduv kognitiivsete võimete allakäik.

Vaimselt nõudlikes ametites töötanutel oli allakäigu tempo võrreldes vaimselt vähem nõudlikes ametites töötanutega kuni kaks korda väiksem. Pingelisel tööl on ka siis ses mõttes positiivne pool, et inimese vaimujõud püsib pikemalt erksana.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: