Elurikkus on ökosüsteemile arvatust veelgi tähtsam ({{commentsTotal}})

Foto: Olev Mihkelmaa/Wikimedia Commons

Bioloogiline mitmekesisus ehk elurikkus on ökosüsteemide sujuvaks toimimiseks tähtis. Nüüd tuleb välja, et isegi veel tähtsam, kui seni arvatud.

Välja tuleb see ajakirjas Nature Communications avaldatud suurest ülevaateuuringust, milles on Jonathan Lefcheck Ameerika Ühendriikide Williami ja Mary kolledžist ning teised teadlased sünteesinud paljude väiksemate üksikküsimustega tegelenud uuringute tulemusi.

Laialt levinud tõdemus suure elurikkuse soodsast mõjust ökosüsteemidele rajaneb peaasjalikult katsetel, kus on vaadeldud, kuidas liikide eemaldamine ökosüsteemist mõjutab mõnda kindlat üksikut ökosüsteemi protsessi, näiteks taimekasvu. Nüüd aga on Lefcheck ja kolleegid endi väitel lausa esmakordselt süstemaatiliselt uurinud, kuidas mõjub elurikkus ökosüsteemi paljude omavahel sidestatud protsesside kogumile.

Nende ülevaateuuring ühendas ühte vaatesse 94 mitmel pool maailmas tehtud katset, millest igaühes oli ökosüsteemi liikide arvu muudetud vähemalt kolme võrra ja jälgitud vähemalt kahe, aga kõige rohkem lausa 12 eri ökosüsteemi parameetri muutumist. Need parameetrid võisid olla näiteks lämmastiku kogus mullas või vetikate hulk vees.

Tuli välja, et mida rohkem ökosüsteemi aspekte korraga vaatluse alla võtta, seda tugevamalt elurikkuse muutused neid aspektide kogumeid tervikuna mõjutasid. Siit siis võibki järeldada, et seniajani, kui on ühekorraga uuritud vaid ühte või mõnda üksikut muutujat, on elurikkuse mõju ökosüsteemide toimimisele arvatavasti alahinnatud.

Ent seda enam tuleb siis looma-, taime- ja seeneliike ja nende kooslusi kaitsta. Seda veelgi enam, et lõppkokkuvõttes eeldab kogu inimkonna eksistents ju maakera ökosüsteemide enam-vähem viisakat toimetulekut.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: