Autismi ja vaktsineerimise vahel ei leitud taas seost ({{commentsTotal}})

Süstal
Süstal Autor/allikas: AP/Scanpix

Ameerika Meditsiini Ühingu toimetistes ilmunud 96 000 last hõlmanud suuruuringust nähtub taas, et MMR- ehk leetrite, mumpsi ja punetiste suhtes kaitsevõimet tõstva vaktsiini kasutamine ei tõsta vaktsineeritud laste seas autismispektri häirete (ASD) esinemissagedust.

 

Drexeli ülikooli autismi instituudi arstiteadlase Craig Newschafferi töörühm uuris enam kui 95 727 vanema õe või vennaga lapse kohta kogutud anonüümseks muudetud terviselugu. Vaktsineerimise kohta käivaid analüüsides selgus, et teiseks eluaastaks oli MMR-vaktsiiniga vähemalt ühekordselt vaktsineeritud 84 protsenti lastest, kelle vanemat venda või õde oli vaktsineeritud sama vaktsiiniga. Viiendaks eluaastaks kasvas nende hulk 92 protsendini. Autistliku venna või õega laste puhul olid näitajad vastavalt 73 ja 86 protsenti.

Kuigi uurimuses ei uuritud erinevuse põhjuseid, on eelnevates töödes leitud, et osa vanematest süüdistavad arenguhäire ilmnemises vaktsiine ja keelduvad seeläbi oma järgmise lapse vaktsineerimisest. Samal ajal on eelnevalt märgatud, et autismispektri häireid esineb sagedamini lastel, kelle vanemal õel või vennal on diagnoositud samasse rühma kuuluv arenguhäire.

Autismispektri häire suhtelist riski hinnates leidis aga töörühm, et see oli ühe- ja kahekordselt vaktsineeritud ja vaktsineerimata laste seas sarnane. Seda isegi kõrgema riskiga perekondades, kus vanemal lapsel oli juba arenguhäire diagnoositud.

Näiteks diagnoositi kõrgem riskiga 269 lapsest koosnevas rühmas viiendaks eluaastaks ASD 23l vaktsineerimata lapsel ehk 8,6 protsendil. Kahekordselt vaktsineeritud 796st riskigruppi kuuluvast lapsest täheldati autismispektri häiret 30l ehk 3,8 protsendil.

Madalama riskiga rühmas oli aga viiendaks eluaastaks vaktsineerimata 7735, kellest diagnoositi ASD 0,7 protsendil. Kahekordselt oli leetrite, mumpsi ja punetiste vastu vaktsineeritud 45 568 last. Autismispektri häire diagnoositi neis 244l ehk 0,5 protsendil.

Sarnastele järeldustele on jõutud ka mitmetes varasemates ülevaateuuringutes. Näiteks rõhutati korrelatsiooni puudumist eelmisel aastal aastal ajakirjas Vaccine ilmunud töös, mis käsitles kokku 1,26 miljonit last hõlmanud uuringuid. Sama järeldati samal aastal ajakirjas Pediatrics avaldatud töös, kus analüüsiti 67 eelnevatel aastatel ilmunud uuringu tulemusi.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: