Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tööandjate esindaja ootab TTÜ tulevaselt rektorilt suuremat fokusseeritust

Tallinna tehnikaülikoolis (TTÜ) toimus eile rektorikandidaatide väitlus. "Terevisioon" kutsus täna hommikul väitlusel tõstatunud teemasid kommenteerima tööandjate ja tudengite esindaja.

TTÜ üliõpilaskonda esindanud Raul Hanson rääkis, et üliõpilaskonnale oli juba varem teada, millistele teemadele kandidaadid rõhku panid. Kõige olulisemaks teemaks debatil pidas Hanson raha küsimust – kuidas saada ülikoolile raha juurde? Sellele järgnesid teadustöö prioriteetide seadmine, õppetööd puudutav ning koostöö ettevõtlusega. Kandidaatidel oli mõnes punktis väga sarnane, teises jällegi väga erinev nägemus teemast.

Hanson tõi näiteks prioriteetide seadmise, mida rõhutas Mart Ustav. Tema hinnangul oleks vaja arendada TTÜ tuumikvaldkondi. Andrus Salupere aga oli TTÜ traditsiooniliste harude arendamise poolt. Jaak Aaviksoo leidis, et tuleks teha valikuid ja nentis, et puudu jääb rahast, kuid jättis ütlemata, mis osas need valikud tuleks teha. Jakob Kübarsepp pidas oluliseks insenerierialade arendamist, kuid jättis samas õhku, et TTÜ tuumikvaldkonnad on ka loodus-, majandus- ja sotsiaalteadused.

Tööandjate keskliidu esimees Toomas Tamsar leiab, et TTÜ rektori valimine on sama tähtis kui 1. märtsil toimunud riigikogu valimised. "Tehnikaülikooli roll võiks olla Eesti majanduses väga-väga oluline, on ka muidugi praegu," märkis Tamsar. Märksõnad, mis temale eilses väitluses kõrva jäid olid õppimine, teadus, rahvusvahelistumine ja koostöö ettevõtetega. Mis aga ei väga selgelt esile ei tõusnud, oli juhtimine väheneva tudengikandidaatide arvu juures. "See tähendab väga tugevat survet selle organisatsiooni efektiivsusele."

Teine teema, millest räägiti, kuid mis erinevate selgete seisukohtadena Tamsare jaoks kõlama ei jäänud, oli fokusseerumine.

Toomas Tamsar: "Fokusseerumine tähendab seda, et sa püüad milleski olla väga tugev. Aga see paraku tähendab ka seda, et pead suutma millestki loobuda, mis on kahtlemata teema, millest keegi ei taha hea meelega rääkida."

Tööandjate jaoks on oluline rahvusvahelistumise küsimus sama nurga alt, mida tõstis esile Jaak Aaviksoo. Tema nentis, et rahvusvahelistumine on küll oluline, kuid tuleb küsida, miks see on oluline. "Eesti majandus vajab värsket verd, sh väljast poolt Eestit. Kõige parem seda värsket verd sisse tuua on ülikoolide kaudu, nende inimeste kaudu, kes on Eestis hariduse omandanud." Teiseks on rahvusvahelisus olnud kvaliteedi mõõt, millest paljud rektorid on rääkinud. Tamsare hinnangul on aga kvaliteedi mõõt see, kui head on need välistudengid, kes tulevad Eestisse õppima.

Seda, milline kandidaat esindab kõige enam TTÜ tudengite huve, ei toonud Raul Hanson välja, sest kõik kandidaadid on oma platvormides, kohtumistel ja väitluses rõhutanud vähemalt mõningaid üliõpilaskonnale olulisi teemasid. "Ei saa praegu selgelt öelda, kes tudengite ootustele kõige enam vastaks," ütles Hanson.

Toomas Tamsar leidis, et TTÜ võiks olla teadmistepõhise majanduse vedur ning see kõlas ka väitluses. "Paradoksaalsel kombel kipuvad vedurijuhid vaatama väga pikalt ette mööda rööpaid seda visiooni poolt, aga selleks, et see vedur oleks võimalik olla, tuleb vedurijuhil sageli olla seljaga sõidu suunas ja vaadata tegelikult hoopis reisijate poole."

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: