Vene arvutiteadlane võib saada uue keha ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: ntoniocolosimo/Creative Commons

Veebruari lõpus teatas itaalia neurokirurg Sergio Canavero optimistlikust kavast asendada aastaks 2017 patsiendi terve keha doonorkehaga. Neurokirurgi sõnul võib esimeseks patsiendiks saada kaasasündinud lihasdüstroofia all kannatav vene arvutiteadlane Valeri Spiridinov.

Haruldast pärilikku haigust iseloomustab muu hulgas progresseeruv lihasnõrkus, reflekside puudumine ja hingamiseks tarviliku vahelihase nõrkus. Väljaandele Mail Online antud intervjuus märkis mees, et tal pole haiguse sümptomite süvenemise tõttu väga palju valikuid, misläbi on riski võtmine põhjendatud.

Kuigi Canavero on alates 2013. aastast väitnud, et inimkeha siirdamiseks vajalik tehnoloogia ja teadmised on juba olemas, on arstkond jäänud plaani osas skeptiliseks. Operatsioon hõlmaks paratamatult seljaaju katkestamist ja taasühendamist doonori seljaajuga. Arstide võimalused aidata isegi tavapärase seljaaju vigastusega patsiente on jäänud aga vaatamata aastakümneid kestnud uurimistööle äärmiselt piiratuks.

Viimastel aastatel on suudetud katkenud seljakeeliku närvide taasühendumist ergutada küll tüvirakkude, polüetüleenglükooli ja elektrivooluga, kuid tulemuslikumad ravivõtted on jäänud loomkatsete tasemele. Lisaks võib oletada, et kahe erineva inimese seljakeeliku ühendamine on tavapärasemate vigastuste parandamisega veelgi raskem ülesanne.

Sellele lisanduvad immuunsüsteemi reaktsiooniga seonduvad probleemid, mis võivad sõltuvalt vaatepunktist viia pea või keha äratõukereaktsioonini. Kuid arvestades, et immuunsüsteemi allasurumisega on suudetud inimkeha hülgamast hoida näiteks doonorilt pärinevat jalga ja samaaegselt siirdatud südant ja kopsu, pole see tõenäoliselt ülesaamatu probleem

Senised pea siirdamise katsed on piirdunud koerte ja pärdikutega. Alates aastast 1954 siirdas Nõukogude Liidu kirurg Vladimir Demikov mitmel korral kutsikate pea suuremate koerte selja külge. Kahe peaga koerad elasid 2-6 päeva.

Katsed sillutasid teed esimesele tõelisele pea siirdamisele, mille käigus asendati 1970. aastal ühe pärdiku pea teisega. Kuigi pärdik suutis endiselt kuulda, näha, haista ja isegi süüa, püsis keha elus tänu hingamisaparaadile. Samuti ei ühendatud operatsiooni käigus loomade seljakeelikuid – pärdiku keha oli täielikult halvatud. Keha äratõukereaktsioon ilmnes üheksa päeva pärast operatsiooni.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: