Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlane vastab: kas gaseeritud veega kastmine kiirendab taimede kasvu?

Teoreetiliselt võib taim juurte kaudu süsihappegaasi omastada, aga taimes liikumise käigus aurab süsihappegaas samamoodi ära nagu klaasist gaseeritud veest.
Teoreetiliselt võib taim juurte kaudu süsihappegaasi omastada, aga taimes liikumise käigus aurab süsihappegaas samamoodi ära nagu klaasist gaseeritud veest. Autor/allikas: ERR

"Osoon" uuris botaanik Tõnu Ploompuu käest, kas gaseeritud veega taimede kastmine kiirendab nende kasvu? Küsimuse ajendiks arvamus, et taimed omastavad gaseeritud veest paremini eluks ja fotosünteesiks tarvilikku süsihappegaasi.

Tõnu Ploompuu hinnangul pole taimede gaseeritud veega kastmisel mingit mõju, vähemalt mitte positiivset mõju. "Juurte kaudu taimed ei fotosünteesi – see toimub lehtede peal," tõdes Ploompuu. Taim omastab süsihappegaasi lehtede pinnal asuvate mikroskoopiliste õhulõhede kaudu.

"Teoreetiliselt võib taim juurte kaudu süsihappegaasi omastada, aga taimes liikumise käigus aurab süsihappegaas samamoodi ära nagu klaasist gaseeritud veest," selgitas Ploompuu. Tema sõnul on vee liikumine taime sees avatud protsess, mille puhul kehtivad kõik aurustumisega seotud reeglid.

"Küll aga võivad taimed kasvada umbse õhuga toas, kus viibib palju inimesi ja kus on piisavalt palju valgust," ütles Ploompuu.

Lisaks gaseeritud veele ei sobi taimede kastmiseks mineraalvesi. "Taim on väga valiv mineraalide suhtes, millest ta toitub," märkis Ploompuu. Ta tõi välja vees sisalduvad kloriidid, magneesiumi ja naatriumi ehk ained, mis ei ole taimele vajalikud ning võivad olla isegi taime normaalsele arengule ohtlikud.

Toimetaja: Allan Rajavee, Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: