Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tuhanded kvantpõimitud aatomid muudavad kelli täpsemaks

Foto: Christine Daniloff/MIT

Kvantmaailm on hämmastavalt kummaline. Kuid kui neid hämmastavaid kummalisusi osata õigesti ära kasutada, kasvõi niimoodi, nagu ameerika ja serbia teadlased on nüüd välja nuputanud, võime saada endale näiteks enneolematult ülitäpseid kelli.

Massachusettsi tehnoloogiainstituudi ja Belgradi ülikooli teadlased kirjutavad ajakirjas Nature, et neil on läinud korda saada 3000 aatomit korraga omavahelisse kvantpõimingusse. Kvantpõiming ongi üks neid pisiosakeste maailma kummalisi nähtusi, mis seob kaks või rohkem osakest omavahel nii intiimselt ühte, et nad suudavad üksteist mõjutada täiesti silmapilkselt ükskõik kui kauge maa tagant.

Massachusettsi füüsiku Vladan Vuletic juhtimisel tehtud uurimistöös polnud see kauge maa väga oluline, sest kõik 3000 aatomit olid enam-vähem ühes kohas koos, aga tähtis on just see, et neid oli korraga selles kvantpõimingu ühenduses nõnda palju. Ent nagu viidatud, on saavutusel ka praktiline rakendus aatomkellade täpsemaks muutmise alal.

Tänapäeva kõige täpsemates aatomkellades koondatakse hulk aatomeid pisikesse pilve, millest lastakse läbi laserkiir, mis registreerib aatomite loomupärast võnkumist, mille järgi määratakse siis aja kulgu erakordselt täpselt. Kella saab veel täpsemaks ajada siis, kui nende aatomite arvu suurendada, aga täpsus kasvab aatomite arvu suurenedes suhteliselt vaevaliselt, samas sammus aatomite arvu ruutjuurega. Kui paneme kella sada korda rohkem aatomeid, läheb see ainult kümme korda täpsemaks.

Ent kui aatomid on omavahel kvantpõimingus, millesse Vuletic ja ta kolleegid ka seadsid, siis on seos lineaarne. Võtame sada korda rohkem aatomeid ja saame ka sada korda täpsema kella.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: