Lõuna-Aafrika arstid siirdasid patsiendile uue peenise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Operatsioonil osalenud arstid
Operatsioonil osalenud arstid Autor/allikas: Stellenboschi ülikooli veebilehekülg

Lõuna-Aafrika Vabariigi arstide teatel õnnestus neil teostada ajaloo esimene edukas peenise siirdamine.

Kaplinna Tygerbergi haigla ja Stellenboschi ülikooli koostöös teoks saanud operatsioonist on möödas juba kolm kuud, kuid alles nüüd olid arstid valmis kindla veendumusega teatama, et siirdamine edukaks osutus, vahendasid Reuters ja YLE.

21-aastane patsient kaotas oma peenise ebaõnnestunud initsiatsiooniriituse käigus. Eelmise aasta detsembris aset leidnud ja üheksa tundi kestnud operatsiooni käigus siirdati talle uus, äsja surnud patsiendilt võetud kehaosa.

Nüüdseks on spetsialistid veendunud, et kõik läks plaanide kohaselt. "Me oleme näidanud, et see on võimalik. Me suutsime anda patsiendile elundi, mis on sama funktsionaalne nagu see, mille ta kaotas," selgitas Stellenboschi ülikooli plastilise kirurgia professor Frank Graewe.

Tygerbergi ja Stellenboschi haiglates aidatakse igal aastal patsiente, keda on tabanud terviseprobleemid, mis on seotud ebaõnnestunud ümberlõikuste ja initsiatsiooniriitustega. Väidetavalt kaotab sellisel viisil igal aastal umbes 250 noort meest oma peenise.

Lõuna-Aafrika arstid kavatsevad nüüd operatsioonide kui ka edasiste uuringutega jätkata. Samuti loodetakse, et kogemuste käigus saadud teadmisi saab kasutada ka laiemalt, näiteks mõnel juhul impotentsuse raviks.

Hiinas tehti üks peenise siirdamine juba 9 aastat tagasi, kuid siirdatud peenis tuli patsiendilt juba kahe nädala pärast ära opereerida.

Pikemalt saab operatsiooni kohta lugeda Stellenboschi ülikooli koduleheküljelt.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: