Tuntud teadusfirma omanik väidab, et kaks advokaati röövisid tema ettevõtte paljaks ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Nimekate eesti teadlastega seotud firma Molcode, mida endine peaminister nimetas veel hiljuti meie järgmiseks potentsiaalseks Skype’iks, oli sisuliselt pankroti veerel. Firma suuromaniku põhjendus on üllatav – tema sõnul varastasid ettevõtte eriti jultunud moel paljaks kaks lugupeetud advokaati, keda nad pimesi usaldasid. Asi on seda piinlikum, et varastati ka teadlastele mõeldud Euroopa grantide raha.

Mehis Pilv on tuntud ja tunnustatud džentelmen. Lugupeetud ühiskonnategelane, kes tõusis vabariigi nomenklatuuri juba 40 aastat tagasi. Nõukogude Eestis juhtis ta valitsuse teadus- ja tehnikasektorit.

Taassünniaastail käis ta aga Edgar Savisaare ja Tiit Vähi valitsuse emissaarina välismaal investoreid siia meelitamas. Viimased 23 aastat veab härra Pilv aga omaenda äriimpeeriumit. Ta on rikas ja sage külaline miljonäride edetabelis. Tema kolm kroonijuveeli on Silmeti tehas, Merirahu eliitrajoon ning maailma kaubanduskeskuse kvartal Tallinnas. Kõik see kokku on olnud justkui imeline jalutuskäik pargis.

"Ma olen tõesti ajanud kohalikku äri, rahvusvahelist äri, väga erinevates valdkondades, aga totaalne ebaausus, kus teadlikult peteti välja väga olulisest firmast kõik rahad, mis viis firma töötajate lahkumiseni – seda ma ühes oma firmas nägin 2013. aastal absoluutselt esimest korda," rääkis Pilv.

68-aastane ärimees on endast nii väljas, et on valmis oma hea nime panti panema ning kaamerate ees kuulutama, et vabariigi ühe tunnustatuma advokaadibüroo kaks advokaati Vallo Paal juunior ja Maidu Kaasik, on vargad ja petised.

"Ja on tõesti nii, et mitte midagi tegemata, absoluutselt mitte midagi tegemata, lihtsalt kanti firma rahadest nii tühjaks. Firma oma teenitud rahadest, aga paraku ka väga olulisest Euroopa toetusgranti rahadest," ütles Pilv.

Ei ole kahtlustki, et nii rängad süüdistused ühe tippärimehe suust nõuavad lugupeetud advokaatidelt vastulauset.

"Ma tean, kus see jama on. Tegelikult üritati seal selgelt meid petta. Aga õnneks ei tulnud neil see välja, sest üks käis ei teadnud, mis teine tegi," sõnas vandeadvokaat Maidu Kaasik.

"Me hea meelega mõtleme kaasa sel teemal, et kui keegi sellise süüdistusega lagedale tuleb, siis kindlasti väärib see vastamist, kaasa mõtlemist," lisas Vallo Paal.

Advokaadid nõustusid küll esialgu "Pealtnägijale" intervjuud andma, aga kaamera ette nad lõpuks ei tulnudki. Nad olid nõus küll kohtuma eetriväliselt, tõid endi kaitseks välja portsu pabereid, kuid keeldusid avalikust sõnasõjast Mehis Pilvega.

Hoolimata korduvatest ettepanekutest järele mõelda andsid juristid vastulause kirjalikult ning selle sõnum on ühene – Pilv valetab ja neil on selle kohta kaljukindlad tõendid. Lisaks ähvardasid nad vajadusel avaldada veel midagi, mis võib kaasa tuua Pilve ja ta äripartnerite pöördumatu kahjustamise.

Fakt on, et keegi selles loos igal juhul valetab. Ja võib-olla ei olekski see nii tähis, kui kogu see lugu ei heidaks piinlikku varju maailmakuulsatele Eesti teadlastele. Molekulaarbioloog Mart Saarmale ja keemik Mati Karelsonile, tänu kelle saavutustele ja tuntusele Euroopa Liidu suur teadusstipendium möödunud aasta jaanuaris Eestisse üldse jõudis. Ja mis on nüüd põimitud ligi aasta aega salajas hoitud afääri.

"Kui selgub, et on kõrvaldatud suures ulatuses Euroopa Liidu raha ja kui veel öeldakse, et te ei ole piisavalt aktiivselt võideldud selle raha tagasi saamiseks – see on tõesti põhimõtte küsimus. See on nii firma huvides kui selle huvides, et Eestisse ei tuleks mingit negatiivset signaali, et siin kõrvaldatakse Euroopa Liidu raha. Ja teisest küljest siiski 120 000 on väikefirmale suur raha, sellega saavad suured teadlaste grupid aastaid töötada," rääkis Mehis Pilv.

Ansip nimetas uueks Skype´iks

Selguse huvides peatus "Pealtnägija" korraks detailidel. Nimelt on kinnisvara- ja investeerimisprojektide kõrval Pilve impeeriumis oluline osa ka teadusfirmadel. Tehnikateadlane Pilv on pannud ühe meeskonnana tööle Tartu, Tallinna ja Helsingi ülikoolide tipptegijad, kes murravad firmades Genecode ja Molcode unikaalsete tulemusteni bio- ja geenitehnoloogias, ravimiarenduses ning arvutikeemias.

"Meil on õnnestunud nii-öelda teadlikult, mitte katseeksitus- ja proovimeetodiga sünteesida toimivaid ravimikandidaate, mis saadud patentide järgi tunnistavad, et nad toimivad haigusele, mitte ei leevenda haiguse sümptoome. 2010. aastal saime Ameerika patendi ja hiljem EL-i patendi viirusevastasele tehnoloogilisele platvormile, mille alusel võiks siis sünteesida molekule, mis tapavad viiruseid või blokeerivad vähirakkude paljunemise," selgitas Pilv.

Närvirakkude taastamine, uued lahendused Alzheimeri ja vähivastases ravis, mitmed patendid ning ravimikandidaadid. Kõik see kokku kõlab nii lootusrikkalt, et Eesti riik on investeerinud neisse sadu tuhandeid ja endine peaminister Andrus Ansip on nimetanud Molcode koguni uueks Skype´iks.

Eesti meestele kuuluva Molcode tipptoode on ainulaadne tarkvara, mis lihtsustatult öeldes laseb keeruliste ja kallite loomkatsetuste asemel teha keemiliste ainete omaduste määramiseks, sealhulgas uute ravimite katsetamiseks, teste arvutis. Aastatepikkune arendus hakkas vilja kandma just 2012-2013 aastail, kui tarkvara müük välismaale elavnes ja toode muutus nõutud kaubaks üle maailma.

"2013. aasta alguses seal töötas viis-kuus inimest, ma arvan 90 protsenti nendest olid teaduste doktorid ja see kontor oli Tartus Plaskus. Nad tegelesid erinevate litsentside saamisega ja tarkvara müügiga ja teenisid sellega piisavalt, nii-öelda enda ülalpidamiseks, aga lõppkokkuvõttes olid aasta lõpuks kõik inimesed lahkunud ja firma maksuvõlgades, kontor tuli kinni panna," täheldas Mehis Pilv.

Sündmused, mis lisavad aukartustäratavate teadussaavutuste kõrvale kriminaalse varjundi, hakkasid ärimees Pilve väitel hargnema 2013. aasta hakul, kui Molcode ainus juhatuse liikme koht jäi tühjaks ja kiiresti oli vaja leida uus. Keegi, kes kas või ajutiselt oleks lihtsalt juhatuse liikmena kirjas.

"Aktsiaseltsil lihtsalt peab juhatuse liige olema! On ka tegevjuht, kes teeb tööd. On töötajad, kes teevad tööd, aga juhatuse liige peab olema ja nii-öelda nime hoidmine on hästi levinud, nagu ma tean, et see ei ole mingit moodi tankist, vaid ta on lihtsalt inimene, kes annab vajaduse korral allkirja vähemalt üks kord aastas majandusaasta aruandele," sõnas Pilv.

See nn ajutine juhatuse liige leiti tunnustatud advokaadibüroost Aavik & Partnerid, sest selle töötajad on varasematel aastatel nõustanud väga erinevaid Mehis Pilve ja tema perekonna ärisid ning usaldus oli seetõttu kivikõva. Nii pandigi Molcode juhatuse ainsaks liikmeks noor advokaat Vallo Paal juunior, kes ei pidanud Pilve sõnul tegema muud, kui lihtsalt kord aastas majandusaasta aruandele allkirja panema.

Advokaat Paal juunior väidab, et jutt koha formaalsest täitmisest on talle arusaamatu, sest aasta jooksul tegi ainuüksi kõnesid, koosolekuid ja kirju Molcode heaks üle 500. Mehis Pilve versiooni järgi kuritarvitas noor advokaat aga nende usaldust ning kantis Molcodest aasta jooksul fiktiivsete tööde eest välja kokku üle 100 000 euro.

"Ta vahetas välja firma raamatupidaja, vahetati välja ka audiitor ja et Euroopa Liidu grantist raha võtta, et seda ise kontrollida, Vallo Paal avas teises pangas salaja uue arve ja teatas Helsingi Ülikoolile selles uues pangas oleva uue arvenumbri ja rahad laekusid sellele arvele, kus siis koheselt oluline osa sest rahadest kanti mujale," selgitas Pilv oma versiooni juhtunust.

Tema sõnul avastati vargus mullu veebruaris, kui Molcode omanikud hakkasid uurima, miks töötajad lahkuvad, arved on maksmata ning ammu oodatud eurogranti pole Soomest ikka veel üle kantud. Kui tuli välja, et Paal juuniori käsul oli raha juba kuu aega varem omanike eest salaja LHV panka kantud vallandati noor advokaat juhatusest ja firmas käivitati sisejuurdlus.

"Peab enesekriitiliselt ütlema, et ma paraku ei pööranud piisavalt tähelepanu, olles seotud oma muude projektidega ja teades, et tublid inimesed toimivad, ei tulnud üldse selle peale, et formaalselt ühe positsiooni nime hoidev advokaat võib olla selline inimene, kes teeb firma tühjaks," tõdes Mehis Pilv.

Pilve versiooni järgi tulid kontrolli käigus päevavalgele järgmised faktid. Esiteks, 140 000 euro suurusest stipendiumist kandis Paal juunior 51 000 eurot salaja firmasse Muller Investeeringud, mille omanik on tema kolleeg, vandeadvokaat Maidu Kaasik.

Teiseks, ligi 6000 eurot samast stipendiumist maksis Paal advokaadibüroole Aavik & Partnerid, kus nad koos Kaasikuga töötavad.

Ja kolmandaks, tagantjärele selgus, et Paal juunior oli Molcode juhina juba varemgi tasunud arveid, mille ta ise oli advokaadibüroo poolt koostanud ning teadusfirmale esitanud. Nii tekitas advokaat Pilve väitel fiktiivse töö eest ise arveid esitades ja ise nende eest makstes firmale kokku üle 100 000 euro suuruse kahju.

Väljamõeldud tööd

Kui Pilv Paallile selgitust küsis tulid tema sõnul pikad loetelud väljamõeldud töödest.

"Et väidetavalt nii suures mahus olevat firmat õigusabiga teenindatud. See on täiesti absurdne, sest mitte ühtegi tööd pole tehtud ja ka tagantjärgi ei ole ühtegi tööd esitatud ja ka hüpoteetiliselt ei oleks olnud võimeline sellisel tasemel firmale mitte midagi tegema ja ka vaja ei olnud," selgitas Pilv.

Ta lisas, et Paal juunior esitas neile tagantjärele paksu kausta tööde loeteluga, mille nad olevad koos Maidu Kaasikuga Molcode jaoks teinud ja mille eest nad siis firmalt raha kasseerisid.

"Näiteks paar äärmust – on kirjutatud korduvad mitmetunnised nõupidamised aastakoosoleku ettevalmistamise päevakorra suhtes. Kõigile on teada, et aastakoosolek on seadusega määratud, seal on aastaaruannete kinnitamine ja kas kasumi jaotamine või kahjumi katmine, selleks ei pea mitu advokaati omavahel kümneid kordi nõu pidama. Või on kirjutatud, et Hiina turvalisuse uurimine – me tarkvara müüdi ka Hiinasse – ja on teada, et Hiinas ja oli vaja lahendada spetsiaalseid, nii-öelda ebaseadusliku kopeerimise probleeme. Mismoodi oleks Vallo Paal juunior teadnud, kuidas krüpteerida ülikeerulisi programme niimoodi, et neid ei saaks keegi järgi teha. Neid töid on palju ja siis on Skype’iga rääkimised, ütleme, et umbes kümne lehe peal. Selliseid väljamõeldud asju," rääkis Pilv.

"Pealtnägija" andis sõna advokaatidele, kes oma tagasihoidlikule loomule viidates kaamera ette siiski ei tulnud. Nad saadavad kirjaliku vastuse, kus kinnitavad, et neile tasutud rahasumma vastab sendi pealt Molcode heaks tehtud tööle. Ja selle kohta on neil kaljukindlad tõendid.

Lugupeetud advokaadid Vallo Paal juunior ja Maidu Kaasik väidavad, et kõik nende Molcode heaks tehtud tööd olid kooskõlastatud kliendiga. Juristid toovad kõige eest vastutajana mängu Mehis Pilve äripartnerist poja Paavo Pilve ja väidavad, et ärituusa järglane oli kõigest teadlik ning aktsepteeris korduvalt nii tehtud tööd kui selle eest nõutud summat.

Kõige trumbiks esitavad nad aga paberi, kus suurem osa tekstist on kinni kaetud ja kust on võimalik siiski välja lugeda, et Paavo Pilv on andnud neile indulgentsi ehk kirjutanud alla paberi, millega ta kinnitab, et AS Molcodel pole mitte mingeid nõudeid ei Vallo Paal juuniori ega advokaadibüroo Aavik & Partnerid vastu.

Mehis Pilve sõnul Vallo Paal juunior ja Maidu Kaasik vassivad ja mõtlevad kunstlikke dokumente välja.

"Perioodil, mille üle käib vaidlus, ei ole Paavo Pilv olnud mingit moodi olnud seotud Molcodega, ta ei ole ei aktsionär, juhatuse liige ega nõukogu liige. Ta on varasematel aastatel olnud seotud teiste projektidega ja nendega ei ole mingeid probleeme. Aga on väga kahetsusväärne, et varasemate aastate teiste projektide paberitele viidates tekitatakse nii-öelda dokumentide osalise varjamisega justkui Molcodega seotud dokumente. See on absoluutselt vale," rääkis Pilv.

Juristide trumpkaart ehk varjatud sisuga paber on Pilve sõnul aga paljas bluff, kuna sellega fikseeriti lihtsalt raamatupidamisdokumentide üleandmine ja vastuvõtmine pärast Paal juuniori vallandamist. Mida aga peavad kaks advokaati silmas, kui lubavad enda kaitseks avaldada info, mis tooks kaasa kõigi Molcodega seotud isikute pöördumatu kahjustamise, pole kogenud ärimehel aimugi.

"See, et nad üritavad minna ähvardamiste peale, on äärmiselt kahetsusväärne. Ei oska arvata, mis siin on peale selle, et see on tühi ähvardamine. Milleks seda vaja on? Milleks nad oma olukorda veel halvemaks tahavad teha, ma ei oska seda kommenteerida," tõdes Pilv.

Perekond Pilv pole oma võitluses siiski üksi. Üks advokaadibüroo on teinud analüüsi Vallo Paal juuniori ja Maidu Kaasiku esitatud tehtud tööde nimekirjale ja andnud kolleegidele ränga hinnangu – tegelikult on nad Molcode jaoks teinud nii vähe tööd, et kümnete tuhandete asemel pidanuks nad saama vaid 1600 eurot.

Ärimees Pilve väitel üritas ta ligi aasta leida kahe advokaadiga lepitust ja palus selleks abi isegi advokatuuri aukohtult, ent Maidu Kaasik keeldus selles osalemisest. Nii on Pilvel kindel plaan teha juba lähiajal politseisse avaldus ja viia afäär kohtusse

"Küsimus on kindlasti põhimõttes, ei saa sallida, et ei leiaks karistamist suuremahuline raha kõrvaldamine ja veel raha kõrvaldamine Euroopa Liidu spetsiaalsest abiprogrammist. Suvel on tulemas nelja-aastane abiprogrammi raha, seda auditeeritakse kaks korda ning kui Euroopa Liidu audiitorid, vaadates pangaülekanded, leiavad sellised pangaülekanded, siis ma kardan, et see võib olla halb üldse Euroopa Liidu abiprogrammidele, mis Eestisse tulevad," ütles Mehis Pilv lõpetuseks.

Toimetaja: Madis JärvekülgERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: