Atlandi-ülene kaubanduslepe võib peita täiendavaid keskkonnariske

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti alamkoja poolt Atlandi-ülesest kaubandusleppest (TTIP) tulenevate keskkonnariskide uurimiseks moodustatud komisjon nendib, et lepe võib viia senisest lõdvemate keskkonda ja tervist puudutavate regulatsioonideni või vähemalt raskendada Euroopa Liidu liikmesmaadel uute standardite kehtestamist ja jõustamist.

Peamiseks konfliktiallikaks on põhimõtteline erinevus keskkonnaregulatsioonide kehtestamises. Kui Euroopa Liit on reeglina ettevaatlikum ja juhindub kahjude ennetamisest, siis USA eelistab tasakaalustada riske potentsiaalselt lõigatava kasuga. Ebasoovitavate kõrvalmõjude ilmnemisel on võimalik rakendada kahjude kompenseerimist. Eriti ilmekalt iseloomustab lipukirjade „ohtlik, kuni selle ohutuses on veendutud“ ja „ohutu, kuni otseseid riske pole leitud“ erinevust keemiatööstus. Kui Euroopa Liidus on näiteks kosmeetikatööstuses keelatud kasutada ligikaudu 1300 kemikaali, siis Ameerika Ühendriikides ulatub nende arv neljani.

Raportis märgitakse, et vabakaubanduslepe võib muuta raskemaks geneetiliselt muundatud teravilja, kasvuhormoonide toel toodetud liha ja klooriga pestud kanaliha impordi ja müügi reguleerimise. Vaatamata sellele, et Euroopa Komisjon on spetsiaalselt keeldunud nende üle läbi rääkimast.

Raportis tuuakse välja Briti Standardite Ameti seisukoht, milles peljatakse, et USA ja Euroopa Liidu standardite võrdseks kuulutamine õõnestaks võimalike standardite arvu suurenemisega Euroopa ühisturu aluspõhimõtteid, mis koormaks omakorda täiendavalt tööstust. Euroopa keskkonnapoliitika instituudi direktor David Baldock märgib raportis, et kuna USA standardid on Euroopa omadest leebemad, seaks taoline harmoniseerimine Euroopa ettevõtted paratamatult ebavõrdsesse seisu.

Lahenduseks oleks mõlema osapoole regulatsioonide ühtlustamine. Selle lõpptulemus sõltub aga Euroopa Liidu jäikusest. Raportis märgitakse, et hiljuti ilmunud Atlandi-ülese kaubandusleppe Euroopa Liidu positsioone kirjeldavas alusdokumendis rõhutatakse Euroopa seni kehtestatud standardite ja regulatsioonide puutumatust.

„TTIP fookuses on olnud selle potentsiaal elavdada Atlandi-ülest kaubandust, ent see ei tohi tulla raskelt välja võideldud keskkonna ja rahva tervise kaitse arvelt,“ lisas alamkoja poolt moodustatud komisjoni esinaine Joan Walley ülevaates.

Tulevik
Komisjon nendib, et erilist tähelepanu tuleks pöörata leppe lõplikule sõnastusele ning investori ja riikide vahelisi vaidlusi reguleeriva peatüki lisamisele (ISDS). Autorid märgivad, et viimane võib piirata riikide vabadust kehtestada uusi keskkonda ja rahva tervist mõjutavaid regulatsiooni ja eeskirju. Samas lisatakse, et seniste kaubanduslepete puhul pole pärssivat efekti märgatud. Omaette küsimus on aga, kas analoogsete lepete mõju saaks üleüldse sirgjooneliselt valitsuste tegevusetusega siduda.

Ülevaates märgitakse, et Euroopa Liidu liikmesriikidel peab säilima vabadus kehtestada täiendavaid regulatsioone, kartmata rahvusvahelist arbitraažikohut. Seejuures soovitatakse õppust võtta analoogsetest lepetest. Senine praktika on näidanud, et suurkorporatsioonid on valmis kasutama ISDS-i valitsuse tasemel tehtud otsuste vaidlustamiseks. Näiteks 2011. aastal kaebas Philip Morris Austraalia ja Hong Kongi vabakaubandusleppe alusel kohtusse tubakatoodetelt bränditunnuste eemaldamise pärast. Nii tuleks Walley hinnangul keelata USA ettevõtetel üheselt keskkonda ja rahva tervist kaitsvate regulatsioonide vaidlustamine.

Komisjon järeldab, et Atlandi-ülene kaubanduslepe peidab endas potentsiaalseid riske senistele regulatsioonidele, kuid nende probleemkohtadele rahuldava lahenduse leidmine on hetkel võimalik. Lisaks juhitakse tähelepanu, et läbirääkimised pole hetkel selle kindlustamiseks piisavalt läbipaistvad. Tihedamat koostööd tuleks teha riiklike keskkonnaagentuuride ja keskkonnakaitsele pühendunud surverühmadega.

Loe raporti täisteksti.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: