Nutitelefonid kahjustavad tervist ja nende eest tuleks kasutajat hoiatada

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Reuters/Scanpix

“Hoiatus! Selle mobiilirakenduse ja nutiseadme kasutamine võib tekitada sõltuvust ning röövida aega teiste tegevuste arvelt.” Sellist hoiatust peaksid kandma nutiseadmed ja nende rakendused Derby ülikooli teadlaste hinnangul.

Derby ülikooli teadlaste uuringu tulemused näitavad, et inimesed veedavad nutiseadmetega keskmiselt 3,6 tundi päevast. See tekitab aga tõsiseid häireid inimestevahelises suhtlemises ning päriseluga hakkama saamises. Seetõttu leiavad Derby ülikooli teadlased, et nutiseadmed ja -rakendused peaks inimesi hoiatama võimaliku vaimset tervist ja suhteid kahjustava ohu eest.

Uuringus osalenud 256-st nutitelefoni kasutajast tuvastati sõltuvus 13 protsendil. Mitmed uuringus osalenud ütlesid, et nende nutitelefon mõjutab mitmel moel nende igapäevaelu, sealjuures tööd, harrastusi ja õpinguid.

Ajakirjas Journal of Cyber Behavior, Psychology and Learning ilmunud artikli kaasautor dr Zaheer Hussain täpsustas, et nutiseadmete tervistkahjustava mõju eest hoiatamist ei peaks võrdlema näiteks sigaretipakkidel või alkoholipudelitel olevaga. Kuid nutiseadmetega kaasneva terviseriski eest peaks siiski hoiatama, leiavad teadlased.

„Inimestel on õigus teada võimalikest uue tehnoloogia sõltuvust tekitavatest külgedest,“ märkis Hussain. Tema sõnul võiks näiteks enne järjekordse mobiilimängu allalaadimist ilmuda nutiseadme ekraanile tekst, mis hoiatab, et selle äpi allalaadimisel võib juhtuda, et kulutate mängimisele tunde ja jätate unarusse oma muud kohustused.

Küsitlusega kogutud andmetest selgub, et kõige enam (87 protsenti) kasutavad inimesed suhtevõrgustike rakendusi. Neile järgnevad kiirsuhtlus rakendused (52 protsenti) ning uudiste rakendused (51 protsenti).

Sõltuvushäirega kaasnes sageli ka nartsissism, mida põhjustab teadlaste hinnangul liigne sotsiaalmeedias veedetud aeg. “Nartsissism on negatiivne iseloomujoon ja kui inimene veedab palju aega Facebookis või Twitteris, ilmnevad sagedamini just need iseloomujooned,” selgitas Hussain. Sellega kaasneb tihti ka vähem suhtlemist lähedastega või üldse silmast-silma suhtlemist teiste inimestega. 60-l katses osalenud inimesel tuvastati asjaolu, et just inimestevaheliste suhete vähenemine ja halvenemine oli tinginud kaugenemise perest ja lähedastest.

35 protsenti inimestest nentis, et kasutab mobiilsed vahendeid ka kohtades, kus need tegelikult keelatud on, näiteks autoroolis.

Hussaini sõnul ei ole ta sugugi nutivahendite vastane. Küll aga pooldab ta seda, et kasutajaid informeeritakse nendega kaasnevatest ohtudest, näiteks võimalikust peresuhete halvenemisest või sõltuvuse kujunemisest.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: