Stress võib suurendada ebavõrdsust
Tänapäeva elu on teadupärast stressirohke. Nüüd selgub, et stress võib ka tekitada või süvendada sotsiaalset ebavõrdsust. Šveitsi teadlased on saanud uusi katseandmeid selle kohta, et stress võib mõjutada inimese enesekindlust.
Kuid kuna enesekindlus omakorda võib paljudes olukordades mõjutada inimese edu väljavaateid ja inimeste erinev enesekindluse tase on seetõttu nendevahelist ebavõrdsust loov asjaolu, siis siit järeldubki, et stress võib ebavõrdsust juurde luua. Aga et sotsiaalne ebavõrdsus tekitab allajääjas omakorda pahatihti uut stressi, siis võib välja kujuneda lausa nõiaring, milles nii stress kui ka ebavõrdsus üha kasvavad.
Carmen Sandy Lausanne'i Föderaalsest Tehnikainstituudist ja Lawrence Götte Lausanne'i ülikoolist selgitasid oma uurimistöös välja aga ka vastupidise suunaga mõjuringi võimaluse. Stressirohked olukorrad võivad inimese enesekindlust ka tõsta. Siin tuleb otsustavalt mängu inimese niisugune psüühiline tunnus nagu ärevuse baastase ehk see, kui ähvardav või murettekitav tundub inimesele üleüldiselt teda ümbritsev maailm.
Neil inimestel, kelle ärevuse baastase on madal, võib stressirohke olukord, kus on vaja kiiresti otsustada või ennast tõestada, enesekindlust tõsta, aga neil, kellel ärevuse baastase on kõrge, neis olukordades enesekindlus langeb. Sandy ja Götte selle järelduseni viinud katseid üksikasjalikumalt ajakirjas Psychoneuroendocrinology.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa