Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kangem kanep tõstab vaimsete häirete esinemisriski

Enam kui 400 esmakordse psühhoosiga haiglasse sattunud patsienti uurinud teadlased märgivad, et igapäevaselt kanget kanepit suitsetanutel diagnoositi psüühikahäiret viis korda sagedamini kui kanepit mitte kunagi proovinud sarnasse demograafilisse gruppi kuuluvatel inimestel. Populatsiooni lõikes võib igapäevase kange kanepi suitsetamist seostada neljandiku psühhoosidega

Ajakirjas Lancet Psychiatry ilmunud töö autorid eesotsas Marta Di Fortiga otsustasid Londoni lõunaosa linlaste kanepi tarvitamise harjumuste puhul teha selget vahet skunk- ja hash-tüüpi kanepi vahel. Tugevama lõhnaga skunkis leidub kanepi peamist toimeainet 9-tetrahüdrokannabinooli (THC) märgatavalt rohkem, suhteline sisaldus võis küündida kuni 15 protsendini ehk umbes 2-3 korda kõrgem kui tavalises marihuaanas. Kuigi THC konsentratsiooni ja vaimuhaiguste esinemissageduse vahel pole seni selget seost leitud, peetakse seda täiendavaks riskiteguriks.

Di Forti töötas aastatel 2005-2011 410 esmakordse psühhoosi all kannatava patsiendiga, kelle vanus jäi 18-65 aasta vahele. Sümptomite seast võis leida nii häälte kuulmise, paranoilise käitumise kui hallutsinatsioonid. Võrdluseks kaasati 370 samas piirkonnas elavat vabatahtlikku. Analüüsis võrreldi nende kanepikasutust päevade, nädalate ja kuude lõikes.

Töörühm leidis, et hash-tüüpi kanepit haruharva, kord nädalas või päevas tõmmanute haigestumisriski polnud kanepist täielikult hoidunutest väga palju kõrgem. Samas polnud tegu ka statistiliselt oluliste tulemustega. Skunk-tüüpi kanepi puhul suudeti aga juba statistilise olulise künnist ületada. Skunki kord nädalas tõmmanute haigestumise risk oli kolm korda kõrgem, kui kanepist hoidunutel, seda iga päev tegevate linlaste puhul oli vahe aga juba viiekordne. Töörühma hinnangul võib igapäevast kange kanepi kasutamist seostada 24 protsendi diagnoositud häiretega.

Di Forti spekuleerib kolleegidega, et kõrgem haigestumisrisk on tingitud skunki keemilisest koostisest. Kuigi selles leidub tavapärasest rohkem THC-d, puudub selles pea täielikult kannabidool. Eelnevad uurimistööd on eelnevalt nõrgalt vihjanud, et ühendil on anti-psühhootilised omadused. Tasub märkida, et turul liikuva kanepi keskmine THC sisaldus on aasta-aastalt kasvanud. Kui 20 aasta eest leidus seda näiteks USA-s keskmiselt 4,5 protsenti, siis nüüdseks võib see ulatuda üle kaheksa protsendi.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: