Kristjan Port: põhimõtteline tähenärija ehk mis sul viga on? ({{commentsTotal}})

Bryan Henderson on Wikipedias  parandanud kasutajanime Giraffedata varjus ära enam kui 47 000 keeleviga, mis puudutavad väljendit „comprise of“.
Bryan Henderson on Wikipedias parandanud kasutajanime Giraffedata varjus ära enam kui 47 000 keeleviga, mis puudutavad väljendit „comprise of“. Autor/allikas: ERR

Mida mõeldakse kui öeldakse, et "sul on midagi viga"? Öeldakse ju nii isegi siis, kui näiliselt on kõik normis. Tõenäoliselt peetakse silmas midagi, mille poolest see konkreetne isik eristub ülejäänutest, kuna normaalsuse määrab ju enamus. Selles mõttes on vist kõigil midagi viga, kuna eristume teineteisest alati millegi poolest.

Küsimus tekkis seoses Bryan Henderson’iga, kelle lugu tekitas päris kiiresti soovi küsida, kas tal on midagi viga. Mees on viimased seitse aastat tegelenud Wikipedia kirjavigade parandamisega. Selle aja jooksul on ta parandanud üle 47 000 grammatilise vea. Iga vea on ta ära õiendanud käsitsi, nii nagu kord ja kohus, kandes selle avaliku teatmekogu registrisse.

Ühes maailmakuulsas arvutifirmas aastaid programmeerijana töötanud Bryan spetsialiseerus konkreetsele õigekeele probleemile. Täpsemalt ühele sõnale ja selle korrektsele kasutusele. Kõik need enam kui 47 000 veaparandust on kulunud ühe ainukese sõna abistamisele. Selleks on inglise keelne väljend "comprised of", millele leiab eesti keelse vastena sõnad "sisaldama, hõlmama, koosnema, (millessegi) kuuluma". Probleem pole sõnaga tehtud kirjavigades, sest sõna on lihtne. Bryani probleem on sõna kui väljendi kasutuse korrektsuses.

Kui teabekogu ülalhoidva Wikimedia Sihtasutuse inimesed kolme aasta eest selle ühele sõnale pühendumise avastasid, ei teadnud nad kes neid parandusi teeb. Selge oli, et tegemist ei olnud robotiga mis traalib tekste ja püüab vigu leida ning parandada. Neile oli ilmne, et selleks ajaks üle 15 000 sõnakorrektuuri taga pidi olema inimene, sest paranduse sisu eeldas tekstist aru saamist, et öelda kuidas "comprise of"-i asendada parema väljendiga. Paranduste tegija kasutas pseudonüümi Giraffedata.

Sihtasutus on aastatega kokku puutunud lugematute Wikipediasse kaastööd teinud inimestega, ning neil oli kujunenud enam-vähem ülevaade, mis tavaliselt artiklite kirjutajaid ja paranduste tegijaid motiveerib. Tüüpiliselt on selleks heateo soov, millegagi avalikkuse aitamine, lootus, et enda tehtud väikesest sammust on kellelegi kasu jne. Need on inimesed, kes tõusevad hommikult üles ja mõtlevad, et täna püüaks jälle kellelegi kasulik olla. Ainult, et "comprise of"- parandaja kohta arvas üks Wikimedia Sihtasutuse töötaja, et Giraffedata tõuseb vist hommikul üles ja mõtleb, et nagunii need paganad on täna jälle "comprise of"-ga jama korraldanud.

Milles siis see jama on? Küsimus on stiilis. Inglise keele kasutamise stiiliraamatud soovitavad vältida "comprise of" väljendi kasutamist kui soovitakse öelda, et mingi asi sisaldab või koosneb kellestki või millestki. Siis on võimalik kasutada teisi sõnu peale "comprise of"-i. See väljend on tekkinud eksliku keelekasutuse tulemusel vähemalt paarisaja aasta eest, kuid on püsima jäänud ja tänu populaarsusele leiab seda väljendit ka sõnaraamatutest, kuigi mõnes hoiatatakse selle kasutamise vastu.

Seega on igal "comprise of"-i kasutajal omamoodi õigus, välja arvatud stiili rikkumine. Mõni inimene on saanud Giraffedata peale päris pahaseks, kuna raiskab nende arvates aega tühisele nüansile. Teised aga peavad teda kangelaseks. Nagu ta ise tõdeb, pole wikipedia artikli toimetaja aja kasutuse otstarbekus teiste otsustada. Oma kasutajalehele on ta kirjutanud esse väljendi "comprise of" kohta.

Teisalt võiks öelda, et sõnakasutus ei ole tema, vaid avalikkuse teha. Sest kui nii paljud kasutavad seda väljendit nende jaoks eelistataval moel, mis pole ka sisuliselt keelatud, kas siis pole tegemist normiga? Bryani jaoks see nii lihtsalt ei käi. Bryani arvates ei ole grammatika majoriteedi hääletuse küsimus. Juhul kui enamus ei moodusta 99 protsenti.

Ta nõustub ka arvamusega, et nagunii kasutavad inimesed seda väljendit edasi ning tema pingutusest pole kasu. Samuti ei püüa ta teistele peale suruda oma maitset. Maailma ühe keele päästmine polegi tema missioon. Temas leidub palju sümpaatiat väljendi vääralt kasutajate vastu. Talle piisab, et nimetatud väljendi korrigeerimine on leidnud poolehoidu ja aitab jätta korrastatud artiklitest professionaalsema mulje. Ta teeb seda pühapäeva hommikuti. Tal pole midagi viga.

Kes tahab Bryan Hendersoniga kontakti leida, teate küll kuidas seda teha. Piisab pisikesest veast.

Toimetaja: Marju Himma

Allikas: PortaalERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: